Marian Eile – wizjoner kultury
Wystawa Mariana Eilego wpisuje się w cykl prezentujący krakowskich twórców, którzy równocześnie realizowali się w mediach opartych na słowie i obrazie.
Celem serii jest przypomnienie twórców – częściowo zapomnianych – których osobowość miała wpływ na życie kulturalne Krakowa. Marian Eile jest w tej grupie postacią najwybitniejszą. Jego działalność była najbardziej różnorodna i nowatorska.
Wystawa dzieli się na kilka tematów. Pierwsza część poświęcona jest twórczości malarskiej artysty. Pokazujemy w niej kilkadziesiąt jego obrazów, w większości z Kolekcji MOCAK-u. Malowanie było jego wielką pasją prywatną. Główny nurt malarstwa Eilego ma charakter ekspresyjno-abstrakcyjny.
Kolejna część wystawy odnosi się do redaktorskich projektów Eilego publikowanych w „Przekroju” i „Szpilkach”. W następnej prezentowane są cztery seriale fotograficzne, których negatywy znajdują się w Archiwum MOCAK-u.
Ekspozycja została rozszerzona o twórczość osób związanych z „Przekrojem”. Pokazujemy wybór fotografii Wojciecha Plewińskiego oraz rysunków Adama Macedońskiego.
Czas trwania wystawy: 29.10.2020–21.3.2021
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Budynek A, poziom 0

Marian Eile, 1983, fot. Wojciech Plewiński, courtesy W. Plewiński
www wydarzenia: www.mocak.pl/artysta-i-redaktor#