vii-miedzynarodowy-festiwal-teatru-ukrainskiego-wschodzachod-online

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” online

A statek „Wschód-Zachód” płynie...

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Fundację Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie, partner Festiwalu – Ukraiński Instytut.

W tym roku odbędzie się po raz siódmy - w dniach 17-23 sierpnia 2020 roku zostaną zaprezentowane nagrania spektakli 5 teatrów zawodowych z Ukrainy w kinie studyjnym Paradox w Krakowie oraz online na stronie internetowej Festiwalu. Taki format wydarzenia został przyjęty ze względu na epidemię COVID-19 w całym świecie. Tegoroczne motto festiwalu: „A statek płynie”. W tej edycji będziemy nawiązywać do stylistyki twórczości włoskiego reżysera – znanego ze swojego barokowego, cyrkowego, onirycznego stylu. Styl jego filmów często charakteryzuje się satyrą, groteską, melancholią a przede wszystkim złożonością fabuły, która przybiera często formę wyimaginowanego świata, przypominającego świat snu.

W programie Festiwalu „Wschód-Zachód” przewidziano nagrania spektakli, panele dyskusyjne, wystawę zdjęć z ubiegłych edycji Festiwalu cztery czytania współczesnych ukraińskich sztuk teatralnych oraz inne wydarzenia towarzyszące.

Partnerem strategicznym Festiwalu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która już od pierwszej edycji co roku wspiera jego rozwój. W 2016 roku projekt „Wschód-Zachód” otrzymał Główną Nagrodę jako Kulturowy Projekt Transgraniczny na Forum Partnerstwa Wschodniego w Lublinie.

„Ten pomysł zarodził się jeszcze w marcu. Długo szukaliśmy kto z ukraińskich artystów jest tak ważny ukraińskiej twórczości, a potem zdaliśmy sobie sprawę - nie musimy się zamykać. Dlatego kolejny Festiwal Teatru Ukraińskiego będzie poświęcony stuleciu włoskiego reżysera Federico Felliniego. Można by pomyśleć - gdzie jest ukraiński teatr, a gdzie Federico Fellini, ale teatr w Ukrainie powstawał w tych samych kierunkach, które panowały w teatrach europejskich. Spodziewamy się więc bardziej emocjonalnych spektakli, które zostaną nie tylko w pamięci, ale też w sercu. Teatry ukraińskie zaprezentują tą samą estetykę, co w filmach włoskiego reżysera. Tą samą ironię, tą samą prezentację niektórych rzeczy w groteskowej formie i tą samą idee snów” – Nadiia Moroz-Olshanska, Dyrektor Festiwalu.

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”

Program Festiwalu i poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu wschod-zachod.com.pl/ oraz na stronie Festiwalu na Facebook.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE