anna-jurksztowicz-zaspiewa-swoj-kultowy-album-na-opole-songwriters-festival-2020

Anna Jurksztowicz zaśpiewa swój kultowy album na Opole Songwriters Festival 2020

35 lat po swoim spektakularnym debiucie na 22 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Anna Jurksztowicz ponownie wraca do Opola, by zaśpiewać kultowy utwór „Diamentowy Kolczyk”, który zapewnił jej nagrodę główną im. Karola Musioła. Podczas Opole Songwriters Festival 2020 artystka zaprezentuje repertuar z płyty „Dziękuję, nie tańczę”, stworzonej przez genialny tandem – Krzesimira Dębskiego (muzyka) oraz Jacka Cygana (tekst). Impreza odbędzie się 28 i 29 sierpnia w plenerowej, ale kameralnej oprawie (150 osób na publiczności). Koncert Anny Jurksztowicz będzie transmitowany online.

Może ten sezon festiwalowy nie należy jeszcze do straconych? Sytuacja sprzyja wydarzeniom organizowanym w kameralnych warunkach, a do takich od zawsze należy Opole Songwriters Festival. Tegoroczna, 9. edycja imprezy, po raz pierwszy odbędzie się w plenerze – na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Z myślą o bezpieczeństwie uczestników festiwalu organizatorzy zdecydowali się ograniczyć skalę przedsięwzięcia do 150 osób.
- Długo się wstrzymywaliśmy, pilnie obserwowaliśmy sytuację, żałowaliśmy każdej kolejnej odwołanej imprezy, ale sytuacja zaczęła się zmieniać na naszą korzyść - mówi Roman Szczepanek, dyrektor artystyczny festiwalu. - Kameralna atmosfera wpisana jest w ideę festiwalu, co w obecnych warunkach staje się jego wielkim atutem. Niewielka skala przedsięwzięcia umożliwia nam organizację imprezy z zastosowaniem wszystkich rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Spotkajmy się pod koniec sierpnia, pod sceną lub online – zaprasza organizator.
Część koncertów będzie transmitowana na żywo w internecie – w tym wyjątkowy występ Anny Jurksztowicz, która po 35 latach od pamiętnego debiutu na deskach opolskiego Amfiteatru, zaśpiewa w całości kultowy album „Dziękuję, nie tańczę”.

W 1985 roku Anna Jurksztowicz wygrała 22 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu utworem „Diamentowy Kolczyk”. Odmieniła tym samym oblicze polskiego popu - chciałoby się dopisać, ale… historia potoczyła się zgoła inaczej. Nowatorska kompozycja Krzesimira Dębskiego wypełniona przewrotnym tekstem Jacka Cygana zyskała kultowy status, choć dziś właściwie nie istnieje na radiowych playlistach złotych przebojów. Wybitny album „Dziękuję, nie tańczę” mimo silnego umocowania w estetyce przełomu lat 80-tych i 90-tych oraz kontekście uchylającej się żelaznej kurtyny, to przede wszystkim wciąż zestaw świetnych piosenek. Niedościgniony wzór dla rodzimych twórców popu, po który jednak mało kto z nich sięga. Warto zagrać to jeszcze raz, w Opolu.

Oprócz Anny Jurksztowicz na dwóch scenach Opole Songwriters Festival 2020 tradycyjnie pojawią się inni utytułowani artyści, m.in.: Kanadyjczyk Sean Nicholas Savage, Tomasz Makowiecki, Daniel Bloom, Enchanted Hunters, Komety oraz wielu świeżo upieczonych debiutantów.

Opole Songwriters Festival 2020

Opole Songwriters Festival 2020

www.opolesongwritersfestival.pl/

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE