przestrzen-jak-powietrze

Przestrzeń jak powietrze

Od 6.06.2020 trwa 19. Festiwal Ciało/Umysł. W tym roku odbywa się pod hasłem „Przestrzeń jak powietrze”. Przestrzeń jest jedną z podstawowych zasad tworzenia tańca, fundamentem definiowania się tancerza wobec wewnętrznej przestrzeni własnego ciała, umysłu i emocji, a także wobec przestrzeni zewnętrznej, otoczenia: w tym natury, społeczeństwa, drugiego człowieka/tancerza. Powietrze rozumiane jako oddech wyznacza rytm tańca, wypełnia przestrzeń lub ją tworzy i także stanowi ważną oś konstrukcji ruchu. Przestrzeń i powietrze od początku były obecne jako kluczowe zagadnienia tegorocznej edycji w kontekście patronki tegorocznej edycji, Isadory Duncan, ale ostateczny kształt hasła wykluł się już podczas pandemii, nabierając dodatkowych, aktualnych znaczeń: odnajdowania się w zamknięciu, zawężania przestrzeni fizycznych i jednoczesnego uwalniania się i otwierania na inny, pozafizyczny, wymiar.

Podobnie powietrze – niby oczywiste, ale nagle z jednej strony sprowadziło się do życiodajnego oddechu, a z drugiej urosło do rangi śmiercionośnej broni. Wątki przestrzeni i powietrza będą przewijały się we wszystkich pracach festiwalowych, w tym przygotowywanych na jesień polskich premierach. Swoje prace pokażą: Marta Ziółek („Monstera”), Ilona Trybuła („Piękno jak powietrze”), Paweł Sakowicz („Drama”) oraz Iwona Olszowska (projekt artystyczno-społeczny).

W wymiarze społeczno-kulturalnym tworzenie przestrzeni dla sztuki tańca i dyskurs o jego miejscu i roli od zawsze stanowi ważny temat dla Festiwalu. W tym roku z rozważań o tym, czy mury teatru są przeżytkiem czy luksusem oraz z potrzeby chwili nastąpiło otwarcie nowej, niezgłębionej przestrzeni wirtualnej: powstała e-Scena C/U 2020, na której prezentowana jest i dla której specjalnie tworzona jest część programu.

Tegoroczna szata graficzna C/U wyszła spod ręki młodej, utalentowanej graficzki, Martyny Wędzickiej-Obuchowicz (nagroda w kategorii "Świeża Krew 2019" oraz nominacja do nagrody "Projektant Roku 2019"). Dotychczasowa identyfikacja wizualna Festiwalu oraz Fundacji Ciało/Umysł była dziełem Lecha Rowińskiego ze studia projektowego „Beton”.

Co już się dzieje na e-Scenie C/U 2020 na FB i YT? Wystartowały dwa cykle:
Pierwszy „PROSTO Z WNĘTRZA”
Drugi „21 LEKCJI TAŃCA NA XXI WIEK”.

Bądźcie z nami,
Zespół C/U

Przestrzeń jak powietrze

Przestrzeń jak powietrze

19. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu
Dyrektor Artystyczna - Edyta Kozak
Festiwal finansowany przez M.St. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE