barbara-falender

BARBARA FALENDER

wystawa 10/06/2020 - 6/12/2020
Galeria Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Sądzę, że zadaniem artysty zawsze było odnalezienie tego, co najważniejsze z czasów, w których przyszło mu żyć. W tym zawiera się wszystko.

Barbara Falender

Od 4 czerwca br. w Galerii Opera wystawa rzeźb Barbary Falender. Artystki odważnej, bezkompromisowej. Tworząc, korzysta z dekoracyjnych odmian kamieni, często zdobi je również brązowymi bądź stalowymi motywami. To prace o biżuteryjnym wręcz charakterze, bardzo szlachetne, klasyczne w formie i jednoznaczne w treści. Jej twórczość można podzielić na dwa główne etapy: zachwytu nad erotyzmem i próbą zrozumienia mistyki śmierci. Barbara Falender działa pod wpływem uniesienia, impulsu, który konsekwentnie, przez lata przenosi w sferę sztuki. Emocje wynikające z jej życia osobistego znajdują odzwierciedlenie w jej rzeźbach.

Twórczość artystki od czasu studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zdawała się przebiegać równolegle do nurtów w sztuce współczesnej uznawanych za wiodące czy awangardowe. Prace Barbary Falender znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Studio w Teatrze Studio w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Radomiu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Kurator wystawy: Marcin Fedisz; projekt ekspozycji: Anna Skołożyńska-Cieciera; produkcja: Aleksandra Noszczyk-Kazana

Wystawa rzeźb Barbary Falender w Galerii Opera w Teatrze Wielkim

Wystawa rzeźb Barbary Falender w Galerii Opera w Teatrze Wielkim

Galeria Opera czynna jest od środy do niedzieli w godzinach 11.00–18.00.
Wejście przez hol kas przedsprzedaży (wstęp 1 zł). Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE