kim-bylismy-kim-jestesmy-bunt-mlodziezy-w-filmie-debata

Kim byliśmy? Kim jesteśmy?” Bunt młodzieży w filmie | debata

W ramach programu towarzyszącego przeglądowi filmowemu „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4? w sobotę 8 lutego Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na debatę pt. „Kim byliśmy? Kim jesteśmy?” Bunt młodzieży w filmie. Zjawisku buntu młodzieży w filmie przyjrzą się bliżej: Adriana Prodeus, Marek Šindelka, Łukasz Grzegorzek oraz Krzysztof Kornacki.

Podczas pierwszej debaty, będącej częścią programu towarzyszącego przeglądowi „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4, zaproszeni goście przyjrzą się bliżej zjawisku buntu młodzieży w filmie. Poruszone zostaną wątki buntu wobec świata, ustroju i władzy, które często idą w parze z zakwestionowaniem autorytetów prywatnych.

Przegląd filmowy został podzielony na cztery bloki tematyczne: bunt młodzieży w filmie, kino oniryczne i poetyckie, satyra w filmie oraz kino kobiet. Wśród filmów, wyświetlanych w ramach pierwszego bloku, znalazły się produkcje opowiadające o zmaganiach z ojcem realnym i symbolicznym („Ja Twój syn”, „Córka Trenera”), zderzeniu z ideologią („Ręce do góry”), czy ponadczasowej łatwowierności bohaterów ( „Kawki na drodze” i „Miłość blondynki”).

Dyskusja nie będzie jednak dotyczyła tylko wątków poruszanych w filmach. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że protest pokoleniowy skomplikował się o tyle, że młodość została kapitałem, a dorośli, z mniejszą lub większą gracją, naśladują nastolatków. W takim układzie młodzież musi buntować się wobec rodziców i autorytetów, którzy usiłują wcielić się w rolę ich kumpli.

goście: Marek Šindelka, Łukasz Grzegorzek, Krzysztof Kornacki

prowadzenie: Adriana Prodeus

8 lutego 2020 (sobota), godz. 17.00
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum


Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, Wrocław

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Kim byliśmy? Kim jesteśmy?” Bunt młodzieży w filmie | debata

Kim byliśmy? Kim jesteśmy?” Bunt młodzieży w filmie | debata

więcej informacji: muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/bunt-mlodziezy-w-kinie-debata/

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE