spotkania-z-tworczoscia-olgi-tokarczuk-w-tvp-kultura

Spotkania z twórczością Olgi Tokarczuk w TVP Kultura

9 i 10 grudnia TVP Kultura zaprasza na spotkania z twórczością laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 – Olgi Tokarczuk.

We wtorek 10 grudnia – w dniu wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk – TVP Kultura zaprasza o 16:30 na tranmisję uroczystej gali.

Oprócz tego antena przygotowała dla widzów premierę opery Aleksandra Nowaka „ahat ilī - Siostra bogów” (godz. 20:30) z libretto noblistki na podstawie jej własnej powieści „Anna In w grobowcach świata”. Wyreżyserowane przez Pię Partum widowisko, którego polska prapremiera miała miejsce w 2018 roku podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, oparte jest w swej treści na starożytnym sumeryjskim micie o bogini miłości i wojny Inannie. W przedstawieniu akcent został jednak przesunięty na jej służącą Ahat il. Kompozytor Aleksander Nowak w jednym z wywiadów powiedział: „Większość postaci w tej historii to bogowie, ale głównym bohaterem jest człowiek i jego czasem boska, a czasem nie-boska natura”. Wśród solistów znaleźli się: Joanna Freszel, Ewa Biegas, Urszula Kryger, Jan Jakub Monowid, Łukasz Konieczny, Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda, którzy wykonali partie z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy i Chóru Polskiego Radia. Po emisji opery TVP Kultura pokaże premierę dokumentalnego portretu twórcy „ahat ilī – Siostra bogów” pod tytułem „Operacja opera. Aleksander Nowak” (godz. 22:05), będącego kameralnym obrazem artysty.

Kolejnym spotkaniem z twórczością Olgi Tokarczuk tego wieczoru będzie spektakl Teatru Telewizji z 1998 roku „E.E.” (godz. 22:45) na podstawie powieści pod tym samym tytułem. Rozgrywająca się we Wrocławiu na początku XX wieku historia głównej bohaterki – 15-letniej Erny Eltzner, jest opowieścią o niezwykłych, parapsychicznych zdolnościach i zmaganiu się z tajemnicami z pogranicza światów. Olga Tokarczuk pokazuje nie tylko bezsilność otoczenia usiłującego zgłębić istotę daru, który posiadła dziewczyna, ale opisuje też mroczną stronę ludzkiego istnienia, która sprawia, że E.E. staje się ofiarą otaczających ją osób. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez współautorkę scenariusza Marię Zmarz-Koczanowicz, wystąpią: Agata Buzek, Joanna Żółkowska, Jan Peszek, Władysław Kowalski, Anna Ciepielewska, Artur Żmijewski, Maria Ciunelis i Krzysztof Gosztyła.

TVP Kultura zaprasza również na pozycje poświęcone współczesnym polskim noblistom, do grona których dołączyła Olga Tokarczuk: dokument „Czesław Miłosz w Berkeley” (godz. 18:25) zrealizowany z okazji 85. urodzin poety oraz reportaż „Wisława Szymborska w Sztokholmie” (godz. 15:50), będący relacją z pobytu poetki w stolicy Szwecji podczas uroczystości związanych z wręczeniem jej Nagrody Nobla w 1996 roku. Polskiej noblistce poświęcone będzie również specjalne wydanie programu literackiego „Koło pióra” (godz. 19:25). Gośćmi Mariusza Cieślika będą autorzy przekładów powieści Olgi Tokarczuk – Jan Henrik Swahn, tłumacz „Biegunów” na język szwedzki oraz Miriam Borenstein, tłumaczka „Ksiąg Jakubowych” na język hebrajski.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE