o-jasiu-i-lodydze-fasoli-o-starej-wiedzmie-i-o-studni-na-koncu-swiata

“O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata”

6 grudnia w Teatrze Lalka odbędzie się premiera spektaklu „O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata“ w adaptacji Marty Guśniowskiej w reżyserii Jakuba Krofty. Autorami muzyki są Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki. Przedstawienie powstaje na podstawie baśni Josepha Jacobsa.

Główną postacią przedstawienia jest wędrowny bajarz, jakich w dawnej Anglii było wielu, Bard Szortbred (nazwisko jest aluzją do tradycyjnego angielskiego kruchego ciastka). Bard Szortbred przemierza świat ze swym niewielkim teatrzykiem, w którym przedstawia baśnie.

Reżyser o spektaklu: To jest moja pierwsza teatralna przygoda z Martą Guśniowską, której twórczość bardzo cenię i podziwiam. To też jest, po dłuższym czasie, moja kolejna przygoda z klasycznymi lalkami, na których się wychowałem. No i od roku 2006 już czwarta przygoda z zespołem teatru Lalka, z którym bardzo lubię pracować. Temat tradycyjnych baśni angielskich nie jest dla mnie zupełnie nowy, kiedyś go dosyć obszernie eksplorowałem w swoim Teatrze DRAK w Czechach. Lubię surowość, szczerość i prosty humor, który jest typowy dla angielskiej tradycji ludowej i który, moim zdaniem, wyraźnie wpłynął na moją inną pasję - brytyjski bigbeat. Dlatego chciałbym, żeby powstał spektakl zarówno poetycki, jak i ostry, trochę jak Beatelsi i Roling Stonesi, lubię takie nieprawdopodobne połączenia.

Jakub Krofta

Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje Biuro Kultury m.st. Warszawy, http://www.um.warszawa.pl.

Teatr Lalka, premiera 6 grudnia 2019

PREMIERA “O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata” w Teatrze Lalka

PREMIERA “O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata” w Teatrze Lalka

 facebook.com/events/3643332205680630/

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE