koprodukcje-tvp-nagrodzone-na-44-fpff-w-gdyni

Koprodukcje TVP nagrodzone na 44. FPFF w Gdyni

Koprodukcje Telewizji Polskiej „Ikar. Legenda Mietka Kosza" i "Wszystko dla mojej matki” nagrodzone na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej 21 września 2019 roku wręczono Złote i Srebrne Lwy, a także nagrody indywidualne. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał obchodzący w tym roku 80. urodziny reżyser Krzysztof Zanussi.

Srebrne Lwy za oparty na biografii tragicznie zmarłego pianisty Mieczysława Kosza dramat „Ikar. Legenda Mietka Kosza” odebrał reżyser Macieja Pieprzyca. Wcielający się w postać bohatera filmu Dawid Ogrodnik został nagrodzony za główną rolę męską. Do twórców trafiły również nagrody za muzykę - Leszek Możdżer, zdjęcia - Witold Płóciennik, charakteryzację - Jolanta Dańda i kostiumy - Agata Culak. Obraz zdobył również “Złotego Klakiera” - Nagrodę Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego festiwalowego pokazu, którą wręczono 20 września 2019 roku podczas Młodej Gali na Scenie Nowej Teatru Muzycznego. Kinowa premiera filmu będzie miała miejsce 18 października 2019 roku.

Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski w dramacie "Wszystko dla mojej matki" - opowieści o dorastaniu i osamotnieniu w realiach zakładu poprawczego w reżyserii Małgorzaty Imielskiej - otrzymała grająca główną rolę Zofia Domalik.

Oprócz nagrodzonych filmów Maciej Pieprzycy i Małgorzaty Imielskiej w Konkursie Głównym znalazły się jeszcze cztery koprodukcje Telewizji Polskiej: „Czarny Mercedes” w reżyserii Janusza Majewskiego”, „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, „Żelazny most” w reżyserii Moniki Jordan-Młodzianowskiej oraz „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

We wtorek, 17 września 2019 roku, ogłoszono również laureatów 12. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Wśród nagrodzonych znalazła się Anja Pölk, autorka plakatu do koprodukowanego przez Telewizję Polską dokumentu "Książę i Dybuk", którego telewizyjna premiera będzie miała miejsce w TVP Kultura w sobotę, 28 września o 18:55. Film poświęcony reżyserowi, producentowi i scenarzyście Michałowi Waszyńskiemu dystrybuowany był przez Against Gravity, która zdobyła nagrodę w kategorii “Dystrybucja polskiego filmu”.

Widzowie TVP Kultura mogli śledzić festiwalowe wydarzenia dzięki codziennym relacjom rozmowom z organizatorami, twórcami i krytykami oraz obejrzeć transmisję Gali wręczenia nagród. Każdego dnia w wieczornym Studiu festiwalowym gościli krytycy filmowi Diana Dąbrowska, dr Łukasz Jasina i dr Mikołaj Mirowski, zaś do porannego Studia Kultura-Rozmowy zapraszani byli twórcy festiwalowych obrazów, m.in. Agnieszka Holland i Maciej Pawlicki. Gospodarzem obydwu programów był krytyk i filmoznawca Łukasz Adamski. Wszystkie festiwalowe relacje i rozmowy dostępne są w serwisie TVP VOD.

Telewizja Polska była Współorganizatorem i Patronem Medialnym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE