tvp-kultura-partnerem-62-mfmw-warszawska-jesien

TVP Kultura partnerem 62. MFMW "Warszawska Jesień"

We wrześniu odbędzie się 62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. TVP Kultura przygotowała program związany z tym wydarzeniem – zarówno na antenie, jak w festiwalowej przestrzeni.

18 września, w przeddzień 81. urodzin polskiego kompozytora, pianisty i pedagoga Zygmunta Krauzego, o godz. 18:00 na antenie TVP Kultura premiera dokumentalnego portretu artysty: „Droga między nutami” w reżyserii Jana Sosińskiego. Specjalny pokaz tej koprodukcji TVP Kultura i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbędzie się w sobotę 21 września o godz. 16:00 w Instytucie Teatralnym. Po projekcji filmu spotkanie z jubilatem poprowadzi Barbara Schabowska (Instytut Adama Mickiewicza).

We wtorek 24 września antena zaprasza na premierę zarejestrowanej podczas zeszłorocznej edycji festiwalu opery „Bildbeschreibung” Agaty Zubel, jednej z najciekawszych współczesnych polskich kompozytorek oraz utalentowanej śpiewaczki, którą widzowie będą mogli podziwiać w solowej partii sopranowej (godz. 01:20). W środę 25 września TVP Kultura pokaże premierowo „Audycję V” Andrzeja Krzanowskiego - operę zarejestrowaną przez Telewizję Polską na 61. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (godz. 01:05) – wyjątkowe widowisko teatralne, poemat choreograficzny i projekcję multimedialną w jednym, z udziałem m.in. Joanny Freszel, Przemysława Stippy, Jerzego Głybina, Karola Urbańskiego, solistów zespołu Camerata Silesia, Baletu Opery na Zamku w Szczecinie oraz Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Fragmenty obu dzieł będzie można obejrzeć 22 września w Instytucie Teatralnym, podczas Maratonu Filmowego TVP Kultura i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wydarzenie zacznie się o godz.14:00 i będzie się składać z trzech części. Najpierw premierowo zostaną pokazane fragmenty opery „Ahat ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka, a następnie film dokumentalny „Operacja opera” o tym kompozytorze, gitarzyście i pedagogu. Spotkanie z artystą prowadzi Ewa Szczecińska (Polskie Radio).

Bohaterką drugiej część maratonu (od. godz. 15:20) będzie Agata Zubel. Po pokazie fragmentu „Bildbeschreibung” i premierze poświęconego artystce dokumentu „Słowa jak dźwięki”, spotkanie z kompozytorką prowadzi dr Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne). Trzecia część maratonu (od godz. 16:40) poświęcona będzie Andrzejowi Krzanowskiemu. Widzów czeka premierowy pokaz fragmentu „Audycji V” oraz filmu dokumentalnego „Przerwana podróż” o zmarłym w 1990 r. kompozytorze, akordeoniście i pedagogu. Spotkanie z twórcami filmu - Janem Sosińskim, Andrzejem Kosowskim, Piotrem Koprem i Grzegorzem Marteckim - poprowadzi Barbara Schabowska (Instytut Adama Mickiewicza).

W trakcie 62. edycji „Warszawskiej Jesieni” TVP Kultura zaprasza też na dwa pokazy archiwalnych, festiwalowych rejestracji anteny. We wtorek 24 września o godz. 16:00 odbędzie się pokaz wyreżyserowanego przez Grzegorza Jarzynę koncertu z Teatru Rozmaitości „Nowa Generacja” z 46. MFMW „Muzyczna Jesień”, z udziałem m.in. Agaty Zubel, a w sobotę 28 września o godz. 16:00 - opery multimedialnej „Ziemia Ulro: Wytatuowane języki”, czyli wyreżyserowanej przez Krzysztofa Warlikowskiego pierwszej części zamówionego przez festiwal tryptyku operowego inspirowanego zbiorem esejów Czesława Miłosza. Oba pokazy odbędą się w Instytucie Teatralnym.

Na antenie TVP Kultura festiwal będzie obecny także dzięki Koncertowi z Hali Najwyższych Napięć Instytutu Energetyki w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" 2005 (piątek 20 września, godz. 13:20) z udziałem m.in. Polskiej Orkiestry Radiowej, perkusisty Steven Shicka i zespołu Kwartludium, który w czwartek 26 września o godz. 22:55 będzie gościem premierowego odcinka programu Scena Klasyczna.

Od poniedziałku 23 września do środy 25 września Informacje Kulturalne będą nadawane na żywo z Instytutu Teatralnego.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE