otwarcie-wystawy-powinienes-byc-radosny-anatol-z-kolekcji-oskara-gottlieba-blarra

Otwarcie wystawy "Powinieneś być radosny. Anatol. Z kolekcji Oskara Gottlieba Blarra".

Anatol (Karl Heintz Herzfeld 1931-2019) ur. w Isterburgu (Prusy Wschodnie). Był jednym z najwybitniejszych niemieckich rzeźbiarzy i happenerów, rysownikiem, malarzem, twórcą obiektów artystycznych.

Ekspozycja będzie prezentacją kolekcji, którą gromadził przez lata Oskar Gotlieb Blarr, przyjaciel artysty, muzyk i kompozytor. Anatol był twórcą zaangażowanym, jego postawę ukształtowały studia na Akademii Sztuki w Düsseldorfie w pracowni Josepha Beuysa, który był jego mistrzem i ideowym patronem. Często jako podłoża używał starych drzwi, okiennic, belek, niosących w sobie pamięć przeszłości . Podejmował tematykę bezsensowności wojny, szaleństwa wyścigu nuklearnego, groźby katastrofy ekologicznej.

Dziełom Anatola towarzyszyć będzie pokaz fotografii jego prac – kompozycji rzeźbiarskich i instalacji - umieszczonych w przestrzeni wyspy Hombroich oraz film „Sztuka to rewolucja” o niemieckiej awangardzie artystycznej. Integralna część projektu - program edukacyjny skierowany będzie do wszystkich grup wiekowych, a jego wiodący motyw, to poznanie pojęć XX-wiecznej awangardy; umiejscowienie ich w czasie i przestrzeni, w kontekście twórczości i postaci Anatola.

Kuratorka: Grażyna Prusińska

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie,
II kondygnacja strychu , (wernisaż Sale Kopernikowskie)
26 września 2019, godz. 17.00,

Wystawa

Wystawa "Powinieneś być radosny. Anatol. Z kolekcji Oskara Gottlieba Blarra".

http://bit.ly/2lt1TtF ;  http://bit.ly/2krCvEa

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE