wyspianski-poslowie-nowa-wystawa-w-muzeum-narodowym-w-krakowie

Wyspiański. Posłowie – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nigdy dotąd nieprezentowane i należące m.in. do prywatnych kolekcji dzieła Stanisława Wyspiańskiego, a także jego uczniów, zostaną pokazane na nowej wystawie Wyspiański.Posłowie od 17 maja do 29 września 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Zwiedzający zobaczą tkaniny dekorowane ornamentami kwiatowymi zaprojektowanymi przez artystę. Dzieła te dotychczas niepokazywane odsłaniają przed zwiedzającymi istotny rys twórczości Wyspiańskiego: fascynację sztuką ludową. Barwne batikowane płótna zestawione zostały z wydawnictwami z przełomu wieków: „Poezjami” Lucjana Rydla (1901) i „Wyborem pism” Marii Konopnickiej (1903). Wyspiański był autorem szaty graficznej obu tych książek, a w dekoracjach ich kart zastosował delikatne motywy kwiatowe oparte o wzory wycinanek i haftów ludowych.

Wśród malarskich i rysunkowych prac Wyspiańskiego na wystawie znalazły się natomiast: olejne obrazy i rysunki ze zbiorów MNK. Niektóre z nich jeszcze niepokazywane, jak np. studium kobiety w welonie, będące projektem do dekoracji sali Rudolfinum w Pradze (1890-1891), pastelowy „Portret dzieci Tadeusza Stryjeńskiego” (1894) czy rysunki kostiumów do sztuki Lucjana Rydla „Zaczarowane koło” (1899). Prawdziwym odkryciem są nowe, nieznane dzieła artysty pożyczone od prywatnych kolekcjonerów lub instytucji. Jednym z najpiękniejszych obrazów jest „Portret trzech panien Bobrówien” z 1894 roku.

Gmach Główny, Muzeum Narodowe w Krakowie
Wystawa Wyspiański. Posłowie czynna od 17 maja do 29 września 2019 r.

S. Wyspiański,

S. Wyspiański, "Trzy siostry"

Strona wydarzenia: mnk.pl/wystawy/wyspianski-poslowie

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE