bwystawa-ikrol-sie-zeni-rolka-sztokholmska-skarb-zamku-krolewskiego-w-warszawieib

Wystawa Król się żeni! Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie

Orszak ślubny Konstancji Austriaczki i Zygmunta III Wazy – rewia mody z 1605 roku

Rolka sztokholmska, przedstawiająca wjazd orszaku ślubnego Konstancji Austriaczki i Zygmunta III do Krakowa 4 grudnia 1605 r., jest ozdobą kolekcji rysunków Zamku Królewskiego.

Na papierowej wstędze o długości 15 m w technice akwareli, tempery i gwaszu przedstawiono dwór królewski, szlachtę oraz wojsko, konie i powozy, tworząc fascynujący dokument kultury i obyczajów epoki Zygmunta III Wazy.

Wartość ikonograficzna tkwi w precyzyjnym i realistycznym odtworzeniu charakteru i szczegółów ubiorów i uzbrojenia. Najpiękniejsze fragmenty dzieła to przedstawienie Zygmunta III na koniu w czerwonym stroju haftowanym złotem, perłami i klejnotami oraz wizerunek karety, wiozącej pannę młodą, jej matkę, siostrę i siostrę króla.

Malowidło znalazło się w Szwecji prawdopodobnie jako zdobycz wojenna w latach 1655 – 1656. Na pocz. XX wieku zostało przekazane z królewskiego archiwum w Sztokholmie do Zbrojowni Królewskiej, a w 1974 r. ofiarowane Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez rząd Królestwa Szwecji.

Wystawa będzie prezentowana od 5 lutego do 10 marca w Bibliotece Królewskiej w godzinach otwarcia Zamku, od wtorku do czwartku w godz. 10.00- 18.00, piątki w godz. 10.00 – 20.00, soboty 10.00 – 18.00, niedziele 11.00 – 18.00. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Towarzyszyć jej będą koncerty i sesja naukowa.

Kareta królewskiej narzeczonej Konstancji Austriaczki, fot. A. Ring

Kareta królewskiej narzeczonej Konstancji Austriaczki, fot. A. Ring

Dalsze informacje: www.zamek-krolewski.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE