odszedl-dominik-polonski

Odszedł Dominik Połoński

Wybitny polski wiolonczelista zmarł po 14-letniej walce z chorobą nowotworową. Muzyk był laureatem wielu konkursów, koncertował w największych salach świata. Miał 41 lat.

Połoński był również pedagogiem, adiunktem dwóch akademii muzycznych: w Łodzi i w Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi i jedną z dwóch najwyżej cenionych uczelni świata: Escuela de Música Reina Sofía w Madrycie w klasie wiolonczeli Natalii Szachowskiej, wizytowanej przez Mścisława Rostropowicza.

Był laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in. New Talent, Konkursu im. D. Danczowskiego, Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe, Międzynarodowego Konkursu im. A. Tansmana w Łodzi, Konkursu im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Koncertował w największych salach koncertowych świata. Jego nagrania są wysoko oceniane przez środowisko muzyczne, szczególnie z powodu aksamitnej barwy dźwięku, jaką wydobywał z wiolonczeli.

W 2004 r. zachorował na nowotwór mózgu. Przeszedł kilka operacji i żmudną rehabilitację, po której mógł wrócić do gry na ukochanym instrumencie. Jako jedyny wiolonczelista na świecie używał podczas gry tylko prawej ręki.

źródło: Polskie Radio, TVP Info
foto: Grzegorz Śledź/PR2

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE