retrospektywa-stanislawa-tyma-w-muzeum-karykatury-im-eryka-lipinskiego

Retrospektywa Stanisława Tyma w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Od 29 września 2017 w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego będzie można oglądać prace Stanisława Tyma. Wystawa pt. „TYMEM DO PRZODU. Retrospektywa Stanisława Tyma” potrwa do 26 listopada 2017.

Na ekspozycji w Muzeum po raz pierwszy zobaczymy mniej znaną szerszej publiczności twórczość rysunkową autora. Będą to głównie żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. Każda z nich stanowi błyskotliwy komentarz do wybranego fragmentu rzeczywistości, ubrany w pełen ironii humor artysty.

Wystawa przypomni również „Fotel. Potyliczny organ Tyma”, kolumnę satyryczną od 2001 roku redagowaną przez autora w kilkudziesięciu numerach dziennika „Rzeczpospolita”.

Pokaz dopełnią fragmenty tekstów, skeczy i form teatralnych, m.in. z czasów Studenckiego Teatru Satyryków oraz warszawskiego kabaretu Dudek, przykłady twórczości dramatycznej i kabaretowej pozwalające umieścić autora wśród twórców teatru absurdu.

Uroczysty wernisaż odbędzie się 28 września 2017 roku w siedzibie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

TYMEM DO PRZODU
Retrospektywa Stanisława Tyma
wystawa: 29 września – 26 listopada 2017
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11, Warszawa

Retrospektywa Stanisława Tyma w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Retrospektywa Stanisława Tyma w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

www.muzeumkarykatury.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE