miedzynarodowa-schola-cantorum

Międzynarodowa Schola Cantorum

Międzynarodowo zapowiada się tegoroczna Schola Cantorum. Na Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej w Kaliszu przyjadą zespoły z Włoch i Białorusi. Na kaliskich scenach wystąpi w sumie kilkuset młodych artystów wykonujących muzykę Średniowiecza, Renesansu i Baroku. To jedyny w Polsce festiwal dla amatorskich zespołów, które w repertuarze mają dzieła mistrzów sprzed stuleci.

Choć kaliski Festiwal dedykowany jest polskim zespołom, to zyskał sobie grono sympatyków poza granicami. Amatorskiemu ruchowi muzyki dawnej z zainteresowaniem przyglądają się ludzie z całej Europy. Dowodem tego są płynące do Kalisza propozycje zagrania na festiwalu. W ubiegłym roku w ramach Koncertu Specjalnego wystąpił Międzynarodowy Zespół Muzyki Dawnej, w skład którego wchodzą artyści z Polski i Słowacji. W tym roku na „Scholi Cantorum” będzie można usłyszeć zespół "Giardino di Delizie" z Włoch oraz „Brevis” z Białorusi. Włoski "Giardino di Delizie" zagra w Koncercie Specjalnym, a Białorusini wystąpią w konkursie. Dotąd regulamin konkursu nie pozwalał na udział zespołów z zagranicy w rywalizacji o najwyższe scholowe trofea. Od tego roku to się zmieni. Wszystko wskazuje na to, że za rok jubileuszowy 40. Festiwal będzie już międzynarodowy także z nazwy.

O złote, srebrne i brązowe Harfy Eola oraz o bursztynową statuetkę w tym roku walczy 26 zespołów. Wśród nich jest sporo debiutantów. Rekordową liczbę zespołów wysyła do Kalisza Raszków. Z tej podostrowskiej miejscowości przyjadą aż 4 zespoły w różnych kategoriach. To oznacza, że amatorski ruch muzyki dawnej wciąż pobudza wyobraźnię i pozwala z nadzieją myśleć o przyszłości- uważają organizatorzy. Wśród zespołów muzyki dawnej są takie, które wykorzystują kopie historycznych instrumentów jak viole, szałamaje, liry korbowe, fidele, czy mandory. To instrumenty, których próżno szukać w dzisiejszych orkiestrach. „Schola Cantorum” jest jedynym polskim Festiwalem dla dzieci i młodzieży, na którym można usłyszeć utwory z dawnych rękopisów, w dawnych brzmieniach.

Jury złożone z wybitnych muzyków i wykładowców oceni zespoły w 5 kategoriach: zespołów instrumentalnych, wokalnych, wokalno- instrumentalnych, chórów kameralnych, zespołów wykonujących muzykę w powiązaniu z innymi sztukami oraz zespołów, których uczestnicy ukończyli 21 lat. To najmłodsza kategoria stworzona przed kilkoma laty. Młodzi muzycy nie chcąc rozstawać się ze „Scholą Cantorum” apelowali, aby stworzyć im możliwość do dalszej rywalizacji. Wszystkie zespoły muszą znać żelazny scholowy repertuar: „Cum Decore” (Signum) Tielmana Susato, „Błogosławiony człowiek” Wacława z Szamotuł, „Gaude Mater Polonia”, „Hajducki” oraz Kaliską Fanfarę Miejską z XVIII w., która stała się festiwalowym hejnałem.

Mecenasami Festiwalu są: Miasto Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i PKO Bank Polski

fidel da braccio FOTO K. Król

fidel da braccio FOTO K. Król

39. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” potrwa od 7- 12 lutego 2017 r.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE