Wystawa Margot Sputo w Muzeum Etnograficznym w Krakowie porusza sytuację uchodźców przybywających do Europy przez Morze Śródziemne. To wystawa o nich, ale również o nas samych.
Prace Margot Sputo są refleksją nad sposobami przedstawiania cierpienia w mediach, a przede wszystkim każą się zastanowić nad tym, co pozostaje poza zasięgiem naszego wzroku. Artystka wykorzystuje dostępne w internecie zdjęcia uchodźców, skupia się na fragmentach ich ubrań i okryć – czyli tym, co chroni ich przed zimnem, wilgocią i wzrokiem gapiów. Przywracając tym obrazom ich materialność (poprzez drukowanie na płótnie, pranie, suszenie i zszywanie), konfrontuje nas z dotkliwą realnością przeżyć i doświadczeń, które się za nimi kryją. O zszycie lub obszycie części prac artystka zwróciła się do krawcowych i krawców z krakowskiej dzielnicy Kazimierz. To ważny aspekt wystawy, otwierający na zagadnienie relacji międzyludzkich; krawcy wiedzieli, czego dotyczą prace, sami proponowali sposób ich obszycia, dobór nici. „Kto Gdzie”, odwołując się do wyobraźni i wrażliwości widza, zostawia go z pytaniami o anatomię spojrzenia, możliwość współodczuwania, los tych, których nie widać.
Margot Sputo – polsko-francuska artystka sztuk wizualnych. Autorka obiektów, instalacji i fotografii. Mieszka i pracuje w Paryżu i Krakowie.
Kurator: Antoni Bartosz
Dom Esterki, ul. Krakowska 46, Kraków
17.12.2016 – 23.04.2017
Wernisaż wystawy: 16.12.2016, godz. 18.00

KTO GDZIE – wystawa Margot Sputo