Węgierska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna pod batutą dyrygenta Jánosa Kovácsa wystąpi z cyklem koncertów w pięciu miastach Polski w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, dla uczczenia rocznicy rewolucji węgierskiej z 1956 r. oraz z okazji 135. rocznicy urodzin węgierskiego kompozytora Béli Bartóka.
Założona w 1923 roku Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna to jedna z czołowych orkiestr w swoim kraju. Wykonuje ona utwory klasyczne, ale również współczesne, łącznie z muzyką węgierską wieków XX i XXI. Ważnym elementem jej twórczości są dzieła Bartóka. W ciągu ostatnich 15 lat muzycy występowali ponad 300 razy na deskach sal koncertowych całego świata.
Repertuar muzyków Węgierskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej, z którym wystąpią w Polsce składa się z trzech utworów – Tańce z Galanty autorstwa kompozytora i etnografa węgierskiego Zoltána Kodály, I Koncert fortepianowy Es-dur S. 124 Ferenca Liszta, węgierskiego kompozytora oraz Koncert na orkiestrę Béla Bartóka – Węgra, uważanego za jednego z największych kompozytorów XX wieku.
Cykl koncertów Węgierskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej z okazji 60. Rocznicy Rewolucji Węgierskiej 1956 rozpocznie się 22 listopada. Na każdym koncercie zostaną zagrane 3 utwory: Tańce z Galanty Zoltána Kodály, I Koncert fortepianowy Es-dur S. 124 Ferenca Liszta oraz Koncert na orkiestrę Béla Bartóka. Tego dnia muzycy wystąpią w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. 23 listopada Filharmonicy Węgierscy zagrają w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 24 listopada wystąpią we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki (plac Wolności 1). 26 listopada orkiestrę będzie można usłyszeć w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. 27 listopada zaprezentuje wystąpienie w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tournée po Polsce zakończy koncertem 28 listopada w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Koncerty odbywające się w ramach Roku Kultury Węgierskiej, upamiętniają także 60. rocznicę Rewolucji Węgierskiej roku 1956, jak również 135. rocznicę urodzin kompozytora Béli Bartóka.
Janos-Kovacs-fot.-Horvath-Marcell