beksinski-przyjezdza-do-krakowa-na-stale

BEKSIŃSKI PRZYJEŻDŻA DO KRAKOWA. NA STAŁE

Obrazy, rysunki i fotografie - łącznie 250 prac z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego artysty, już od października 2016 roku będzie można oglądać w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do teraz.

Stała ekspozycja obejmować będzie 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Okazjonalnie prezentowany będzie również zbiór 200 rysunków i fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł artysty przekazanej do NCK.

Otwarciu Galerii towarzyszyć będzie spektakl KRYPTONIM 27 w wykonaniu Art Color Ballet, który przeniesie niezwykłą wizję świata Mistrza Beksińskiego na scenę i w przestrzennym wymiarze spróbuje rozczytać ukryte znaczenia jego dzieł. Widz wniknie w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki. Między jawą i snem, w galerii i na scenie – w niejasnym planie fantastycznych wizji, nadwrażliwej wyobraźni i ukrytych lęków…

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W KRAKOWIE
Nowohuckie Centrum Kultury
Kraków, aleja Jana Pawła II 232

weekend otwarcia:
7 października 2016
KRYPTONIM 27 –Art Color Ballet - premiera, g. 18.00
Wernisaż wystawy, g. 19.15
wstęp tylko z zaproszeniami

8 i 9 października 2016
KRYPTONIM 27 –Art Color Ballet - g. 18.00
Galeria czynna w g. 15.00-22.00
wstęp tylko na podstawie biletu na spektakl KRYPTONIM 27

od 10 października 2016
Galeria czynna w g. 11.00-19.00
wstęp: 10/8 zł

BEKSIŃSKI PRZYJEŻDŻA DO KRAKOWA. NA STAŁE

BEKSIŃSKI PRZYJEŻDŻA DO KRAKOWA. NA STAŁE

www.facebook.com/events/522746311231990/

VOD

Informacje kulturalne, 26.09.2023

Informacje kulturalne, 25.09.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE