Galerie 9 w Pradze, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie i BWA w Kielcach zaprosiły artystów do wystawy „ogrodowej”. Powstała wystawa o ogrodzie jako miejscu natury i jednocześnie miejscu działania człowieka.
W kontekście wystawy i jej tematu istotny jest czasownik „uprawiać” (łac. cultivare), pierwotnie odnoszący się do uprawiania roli, z czasem nabrał mocy oznaczania wszystkiego, co pochodzi od człowieka. Uprawianie wiąże się z działaniem – kształtowaniem. Ogród ukształtowany przez człowieka, ale jednak z materii nieprzewidywalnej, samej natury, jest sferą pomiędzy dwiema domenami: ludzką i nie-ludzką. „Pomieszanie” kategorii ucieleśnia się w rozlicznych figurach symbolicznych: bezpośrednio w samym ogrodzie oraz ogrodzie – metaforze/obrazie stanów ducha i rzeczy. Dzieła zaprezentowane na wystawie wprowadzają nas w pewną grę wyobraźni wokół ogrodu, skłaniają do poszukiwania tropów i odniesień i jednocześnie wskazują na ich obfitość i różnorodność.
Oprócz artystów współczesnych, na wystawie znajdą się też prace trzech nieżyjących, wybitnych czeskich artystów: Josefa Kábrta, Jaroslava Klápště i Vladimíra Tesařa. Będzie to pierwsza w Częstochowie prezentacja prac tych wyjątkowej klasy artystów.
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Al. Najświętszej Maryi Panny 64
wernisaż 15 lipca 2016 r., godz. 18.00
wystawa trwa do 28 sierpnia 2016 r.

W ogrodzie - malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba