bog-i-dziewczyna-wystawa-ady-karczmarczyk-w-galerii-miejskiej-arsenal-w-poznaniu

„Bóg i dziewczyna” – wystawa Ady Karczmarczyk w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu

Wystawa prezentująca prace Ady Karczmarczyk która - jak pisze na swoim blogu - w swojej twórczości stara się łączyć trzy niespajalne, walczące ze sobą światy: popkultury, sztuki i duchowości. Prezentowane prace wykonane zostały pod wpływem zachodzącej w artystce przemiany duchowej.

Ada Karczmarczyk (ur. 1985) artystka multimedialna, performerka, blogerka, kompozytorka i piosenkarka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Komunikacji Multimedialnej (Intermedia). Laureatka wielu konkursów: Doliny Kreatywnej, Kanonu Twórców oraz Spojrzeń 2015 Nagrody Fundacji Deutsche Bank. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych wystaw. W 2010 odbyła rezydencję artystyczną w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Ta nowoczesna, utrzymana w estetyce kampu sztuka ma ewangelizacyjne intencje i jest zapisem nawrócenia artystki na katolicyzm. Ada biegle posługuje się w swoich pracach językiem popu, którego nie porzuciła wraz z przemianą duchową, ale z którego w zgodzie ze swoim temperamentem teraz korzysta. Język popularnej estetyki zmniejszający dystans miedzy odbiorcą a dziełem jest jednak mniej ważny od treści zawartych w tekstach piosenek czy w przeprowadzanych przez Adę katechezach z gwiazdami pop w roli głównej. Prezentowane prace mają uniwersalny charakter, ukazując sytuację nawracania się młodej osoby w dzisiejszej rzeczywistości.

„Bóg i dziewczyna” to wystawa mająca retrospektywny charakter, pokazującą różne etapy twórczości Ady, wraz z reakcjami odbiorców, umieszczonymi w końcowej części ekspozycji. Jak mówi artystka w wywiadzie dla „e.CzasKultury.pl”, chciałaby, aby widz, przemierzając ekspozycję i oglądając prace, które powstawały podczas przemiany duchowej, mógł przejść podobne procesy myślowe o tematyce duchowej i religijnej. W propozycji, którą ma dla nas Ada bardzo istotna jest autentyczność w wyborze wykorzystywanych przez nią mediów oraz konsekwencja jej przekazu.

Czas trwania: 5 -28 lutego 2016 r.
Artystka: Ada Karczmarczyk
Koordynator: Krystyna Różańska – Gorgolewska

„Bóg i dziewczyna” – wystawa Ady Karczmarczyk w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu

„Bóg i dziewczyna” – wystawa Ady Karczmarczyk w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu

Dyskusja wokół wystawy
19 lutego (piątek) 2016 r., godzina 18:00
Goście: ks. Andrzej Draguła, Mateusz Matyszkowicz, Karolina Staszak

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE