27-stycznia-stolica-po-raz-xi-odda-hold-ofiarom-zaglady

27 stycznia stolica po raz XI odda hołd ofiarom Zagłady.

27 stycznia o godzinie 16.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z XI Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.

Warszawskie obchody XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się 27 stycznia przy Pomniku Bohaterów Getta o godz. 16.00. Pod pomnikiem złożą wieńce urzędnicy państwowi, ambasadorowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych i religijnych oraz harcerze i młodzież szkolna – w ten sposób uczczą wspólnie pamięć o Zagładzie. Ważnym elementem uroczystości będzie modlitwa ekumeniczna odmówiona przez przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, która podkreśli duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. W trakcie uroczystości odbędzie się również Apel Pamięci, podczas którego każdy z nas będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu, także swoich Bliskich. Po uroczystości Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zaprasza o godz. 18.00 na spektakl o ostatniej nocy Janusza Korczaka pt. „Noc całego życia” w reżyserii Szymona Szurmieja na podstawie scenariusza Ryszarda Marka Grońskiego. Bilety i więcej o spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/noc-calego-zycia-miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holocaustu.

Światło Pamięci
Fundacja Shalom po raz kolejny prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2016 roku, o godz. 18.00. Wyrażamy nadzieję, że ten piękny symbol płonącej świecy będzie wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.

„Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło” – apeluje Gołda Tencer. Akcja ma charakter ogólnopolski. Zyskała poparcie przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom/ pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy.

Tramwaj
27 stycznia br. w godz. 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.

27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

www.shalom.org.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE