premiera-gron-gniewu-w-bydgoszczy

Premiera „Gron gniewu” w Bydgoszczy

Teatr Polski w Bydgoszczy przygotowuje pierwszą premierę w 2016 roku – „Grona gniewu” Johna Steinbecka w reż. Pawła Wodzińskiego. Premierze towarzyszy debata „Prekariat wszystkich krajów”, którą poprowadzi Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny polskiego wydania „Le Monde diplomatique”.

Grona gniewu, John Steinbeck
reżyseria, scenografia, kostiumy Paweł Wodziński
video Mikołaj Walenczykowski
światła Michał Głaszczka
inspicjent Mateusz Stebliński

występują Grzegorz Artman, Beata Bandurska, Paweł L. Gilewski, Marian Jaskulski, Alicja Mozga, Roland Nowak, Jerzy Pożarowski, Martyna Peszko, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Piotr Wawer Jr., Marcin Zawodziński


Skąd ta pewność, że świat kroczy drogą postępu? Skąd w ogóle jakakolwiek pewność?

Spektakl „Grona gniewu” to adaptacja powieści Johna Steinbecka pod tym samym tytułem, w której wszelkie ludzkie i społeczne relacje stają w obliczu ekonomicznie niepewnej egzystencji. Długów wobec banków, eksmisji, pracy bez jakichkolwiek świadczeń socjalnych. Steinbeck utrwalił obraz społeczeństwa coraz silniej rozwarstwionego, zmagającego się z poważnym kryzysem kapitalizmu.

W latach 30. kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne doprowadziły do sytuacji, w której farmerzy z Oklahomy – podobnie jak powieściowa rodzina Joadów – podejmowali dramatyczne decyzje o opuszczeniu swoich gospodarstw w poszukiwaniu zatrudnienia w Kalifornii. Migracje zdesperowanych, przerażonych i głodnych ludzi – to sytuacja, z którą dziś na powrót się oswajamy.

Zestawienie ze sobą Wielkiego Kryzysu i obecnego załamania gospodarki globalnej, w perspektywie podstawowych podziałów społecznych i politycznych, może wykazać pewne podobieństwa. Kryzys finansowy sprzed paru lat ujawnił, w jak dużym stopniu wszelkie światowe powiązania stały się nieczytelne. Paniki na giełdach w 2008 roku, podobnie jak w tzw. czarny czwartek 24 października 1929 roku, nie przewidzieli nawet główni protagoniści. System jest nieprzejrzysty i wszelkie sposoby funkcjonowania w nim mają znamiona niepewności. Wyrazem tego jest coraz większa grupa społeczna zwana prekariatem. Ludzi, którzy się do niej zaliczają łączy niepewna sytuacja egzystencjalna, a dzieli wszystko inne: wykształcenie, zawód, nawet status obywatela. Czy ta, jeszcze nie całkowicie zdefiniowana, prekarna nowoczesność niesie w sobie potencjał zmiany?

Terminy:
16 stycznia, godz. 16.30 debata „Prekariat wszystkich krajów”
16 stycznia, godz. 19.00 (premiera)
17 stycznia, godz. 19.00
19 stycznia, godz. 19.00
20 stycznia, godz. 19.00 (studencka środa)
21 stycznia, godz. 19.00

Premiera „Gron gniewu” w Bydgoszczy

Premiera „Gron gniewu” w Bydgoszczy

www.teatrpolski.pl/grona-gniewu.html
www.teatrpolski.pl/wielka-w%C5%82%C3%B3cz%C4%99ga-kryzys,-migracje-i-walka-klas.html

VOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE