Dyrektor Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN z Lublina, Tomasz Pietrasiewicz, został nominowany do Nagrody POLIN.
Nagroda POLIN, przyznawana po raz pierwszy, została ustanowiona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji odbywających się obchodów pierwszej rocznicy powstania wystawy stałej Muzeum. Wyróżnienie otrzyma osoba lub instytucja, która poprzez swoje działania chroni pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczynia się do budowania szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i Świata. Laureata poznamy 8 października podczas uroczystej gali POLIN inaugurującej cykl wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych Made in POLIN.
Tomasz Pietrasiewicz to twórca i dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, aktor teatru Grupa Chwilowa, reżyser Teatru NN, autor działań w przestrzeniach miasta, autor aranżacji wystaw we wnętrzu Bramy Grodzkiej oraz autor książek. Wielokrotnie podkreślał etyczny charakter działań Ośrodka, który powołał do życia i prowadzi od 25 lat:
„W Bramie, w realizowanych tu programach tworzymy symboliczną przestrzeń spotkania dla Polaków i Żydów - miejsce rozmowy o przeszłości ale też o budowaniu przyszłości.
Żydzi którzy tu przychodzą pytają: Dlaczego to robicie, przecież nie jesteście Żydami? Jesteście Polakami a miasto żydowskie to nie wasza historia.
Polacy pytają: Dlaczego to robicie przecież jesteście Polakami, a miasto żydowskie to nie nasza historia. A może jesteście Żydami?
Tłumaczymy, że to jest nasza wspólna historia, Polaków i Żydów. Żeby pamiętać o zamordowanych Żydach nie trzeba być Żydem. Żeby pamiętać o zamordowanych Polakach nie trzeba być Polakiem.
W świecie w którym żyjemy potrzeba więcej takich Bram. To dzięki takim miejscom chociaż trochę – zgodnie z żydowską zasadą „Tikkun olam”- „naprawiania świata”, czynimy go trochę lepszym.
Trudny proces odkrywania pamięci o żydowskich mieszkańcach Lublina pokazuje jak mocno życie każdej społeczności związane jest z pamięcią o przeszłości. Bardzo łatwo upiększamy własną historię patrząc na nią tylko z naszego punktu widzenia. Mitologizowanie przeszłości bez krytycznego spojrzenia na nią, może być niebezpiecznym narzędziem tworzącym kolejne konflikty.
Dlatego też we współczesnym świecie, tak bardzo różnorodnym i podzielonym, potrzeba więcej empatii, współodczuwania i zrozumienia dla innych. W Lublinie dotyczy to w szczególności pamięci o jego żydowskich mieszkańcach zabitych w czasie Zagłady”.
Gala Przyznania Nagrody POLIN: 8 października 2015, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Tomasz Pietrasiewicz_fot. Piotr Sztajdel