Muzeum Zamkowe w Pszczynie po raz pierwszy prezentuje publiczności swoją wyjątkową kolekcję malarstwa portretowego związaną z dawnymi właścicielami górnośląskiej rezydencji.
Ocalone w okresie powojennym przed rozproszeniem i zniszczeniem dzieła, poddane badaniom naukowym i gruntownej konserwacji, po raz pierwszy eksponowane są razem w pełnym blasku, jako zwarta kolekcja.
Wystawa nawiązuje w formie do dawnych pałacowych galerii przodków. Ponad 60 olejnych portretów uzupełnionych grafikami, rzeźbami i innymi eksponatami ukazuje historię członków trzech rodów panujących przez 400 lat w Pszczynie od poł. XVI w. po poł. XX w.: śląskich arystokratów Promniców, saskich książąt Anhalt oraz Hochbergów – właścicieli Książa i Roztoki na Dolnym Śląsku oraz od 1846 r. także Pszczyny. Prezentowana kolekcja obejmuje również wizerunki krewnych i osób skoligaconych, dzięki czemu widz możne poznać złożone i skomplikowane związki genealogiczne arystokracji środkowoeuropejskiej.
Obrazy wyszły spod pędzla m.in. znanych artystów śląskich, niemieckich, austriackich, angielskich, polskich i pozwalają prześledzić przemiany europejskiego malarstwa portretowego od renesansu po XX w.
Adelheid von Hochberg, E. Resch_olej na płótnie
Od 23 października 2015 r. w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna