Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy obok Miasta Słupsk i Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, bierze udział w programie „Uwolnij mural”, który towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce i jest częścią kampanii „Przeżyjemy w teatrze”.
Projekt muralu, autorstwa Jakuba Woynarowskiego, nawiązuje bezpośrednio do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru publicznego. Umieszczone w centralnym punkcie oko odsyła do twórczości XVIII-wiecznego architekta Claude’a-Nicolasa Ledoux, jak i do dzieł XX-wiecznego awangardowego malarza René Magritte’a. Jednak – jak podkreśla autor – „pomimo odwołań do oświeceniowej ikonografii, rozpiętej między racjonalizmem a mistycyzmem, wielkoformatowa kompozycja wyraża bardziej uniwersalne napięcia”. Projekt stanowi interpretację towarzyszącego obchodom hasła „Przeżyjemy w teatrze”, które ma przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości.
Mural Jakuba Woynarowskiego
Mural, który powstaje na ścianie kamienicy przy skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej 68 i Al. Mickiewicza, zaprezentowany zostanie oficjalnie w niedzielę 27 września o godzinie 16.00.