W 2015 roku zbiega się kilka rocznic ważnych dla kultury jidysz, takich jak 100. rocznica śmierci pisarza Icchoka Lejbusza Pereca; 95. rocznica śmierci Szymona An-skiego, pisarza i etnografa, twórcy jednego z pierwszych muzeów żydowskich oraz 90. rocznica założenia w Wilnie Żydowskiego Instytutu Naukowego (YIVO). Wszystkie te osoby i instytucje propagowały kulturę jidysz, zarówno tę ludową wywodzącą się z żydowskiego sztetla, jak również literacką i naukową na poziomie akademickim. Z tej okazji zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową W kręgu Pereca, poświęconą jego życiu i twórczości, a także szeroko pojętej spuściźnie literackiej i duchowej.
Konferencja podzielona jest między dwa miasta, które odegrały w biografii Pereca kluczową rolę. Zamość – miejsce urodzenia pisarza oraz Warszawę, gdzie powstawały jego najważniejsze utwory, m.in. dramaty Di goldene kejt (1909) i Baj nacht ojfn altn mark (1907) czy opowiadania na motywach chasydzkich i ludowych. Warszawska część konferencji ukaże wielowarstwowość i różnorodność kręgu jidysz a jednocześnie przypomni o roli stolicy jako centrum tej kultury. Druga część wydarzenia poświęcona biografii i twórczości Pereca odbędzie się w Zamościu.
Dokonania Icchoka Lejbusza Pereca uznawanego za ojca literatury jidysz są punktem wyjścia do szerszej dyskusji na temat rozwoju kultury jidysz. Jej rozkwit przypada na okres 20-lecia międzywojennego, kiedy w Polsce ukazywało się kilkaset tytułów prasowych wydawanych w jidysz, zarówno gazet codziennych, jak i periodyków poświęconych kinu, literaturze, sztuce, historii i krajoznawstwu. Powodzeniem cieszyły się jidyszowe teatry, prężnie rozwijała się kinematografia.
Międzynarodowe grono naukowców za cel konferencji stawia sobie przypomnienie Pereca nie tylko jako pisarza, ale przede wszystkim jako człowieka-instytucji, dzięki któremu Warszawa przełomu XIX i XX w. stała się prawdziwą stolicą kultury jidysz. Dlatego też jedna z sesji konferencyjnych odbędzie się w całości w języku jidysz (z tłumaczeniem symultanicznym na język polski), będzie też można posłuchać performatywnego czytania utworów Pereca w oryginale w ramach cyklu wydarzeń „Perecjada”, przygotowanego we współpracy z Fundacją PSW Promocji Sztuki Współczesnej i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych.
Języki konferencji: polski, angielski, jidysz (tłumaczenie symultaniczne)
Wstęp wolny
Konferencja będzie transmitowana na żywo na stronach internetowych Muzeum POLIN, FODZ oraz KUL
Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program
W kręgu Pereca
7-10.09.2015
Warszawa, Zamość