maszyna-choreograficzna-schlemmer-analogie

Maszyna choreograficzna. Schlemmer. Analogie

Zainicjowany w 2013 roku w Cricotece projekt kuratorski Maszyna choreograficzna do tej pory oscylował wokół poszukiwań miejsc wspólnych w twórczości Tadeusza Kantora i we współczesnej choreografii. W tym roku wybór padł na Oskara Schlemmera (1888-1943) związanego z Bauhausem oraz konstruktywizmem artystę, który był niezwykle istotną inspiracją sztuki Tadeusza Kantora.

Śladów tych podobieństw można szukać we wczesnych spektaklach Kantora, jak Śmierć Tintagilesa, Balladyna czy Powrót Odysa. Schlemmer, podobnie jak Kantor, nie zajmował się bezpośrednio tańcem ani choreografią, z wykształcenia był malarzem i rzeźbiarzem, jednak przestrzeń i ruch – także choreograficzny – stanowiły dla niego impuls do tworzenia i były swoistym wyzwaniem do kreacji.

Dorobku Oskara Schlemmera – podobnie zresztą jak Tadeusza Kantora – nie da się zamknąć w obszarze jednej dyscypliny. Swoją sztuką Schlemmer otworzył nową drogę wiodącą ku tańcowi abstrakcyjnemu.

Tegoroczny program Maszyny choreograficznej bada współistnienie w dziele scenicznym dwóch wartości: organiczności i mechaniki. A co z tym związane także sposób, w jaki artyści pracują z obiektami, maszynami i swoim ciałem.

Kuratorka: Anna Królica



Bilety
15 zł / 20zł do kupienia na bilety.cricoteka.pl.
Na wydarzenia towarzyszące wstęp bezpłatny. Cricoteka - instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków
tel. (12) 442 77 70
e-mail: cricoteka@cricoteka.pl

Maszyna choreograficzna. Schlemmer. Analogie

Maszyna choreograficzna. Schlemmer. Analogie

www.news.cricoteka.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE