u-aktorek-warszawskie-kawiarnie-artystyczne-z-lat-193944

„U Aktorek. Warszawskie kawiarnie artystyczne z lat 1939-44”

Kawiarnie artystyczne w okupowanej Warszawie: słynni aktorzy w roli kelnerów, sałata z octem zamiast kotletów de volaille – zobacz fragment filmu, przeczytaj wspomnienie, wygraj bilet do teatru.

Projekt „U Aktorek” ma na celu popularyzację wiedzy o warszawskich kawiarniach artystycznych, w których podczas II wojny światowej pracowali i występowali najwybitniejsi artyści dwudziestolecia międzywojennego. W ramach projektu powstały: strona internetowa www.uaktorek.pl, aplikacja mobilna i przewodnik. W przewodniku znajduje się pięć map Warszawy z zaznaczonymi trasami wycieczek śladem kawiarni artystycznych, działających w latach 1939–1944. Główny spacer prowadzi do ośmiu najpopularniejszych lokali. Każda z wybranych kawiarni jest przybliżana poprzez prezentację repertuaru, sylwetek aktorów występujących w lokalu oraz za pomocą tekstów źródłowych i fotografii. Na stronach przewodnika dostępne są interaktywne pola. Ukryte w nich multimedia uaktywniają się na ekranie smartfona lub tabletu. Zdjęcia aktorów odsyłają do fragmentów przedwojennych filmów, a oznaczenia QR code pozwalają usłyszeć utwory muzyczne z dwudziestolecia międzywojennego i zapoznać się z dodatkowymi informacjami.

Inauguracja strony internetowej i aplikacji mobilnej nastąpi 1 września, tego dnia rozpoczniemy także dystrybucję drukowanego przewodnika.

W ramach projektu "U Aktorek" - Warszawskie kawiarnie artystyczne z lat 1939-1944 odbędą się również 3 spacery śladami kawiarni artystycznych okupowanej Warszawy:
1 spacer: 20 września, godzina 15:00, spotkanie pod pomnikiem Chopina (park Ujazdowski);
2 spacer: 4 października, godzina 15:00, spotkanie pod pomnikiem Chopina (park Ujazdowski);
3 spacer: 16 października, godzina 15:00, spotkanie pod pomnikiem Chopina (park Ujazdowski).

Aktorka Elżbieta Kryńska, 1937, zbiory NAC

Aktorka Elżbieta Kryńska, 1937, zbiory NAC

www.uaktorek.pl

VOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE