upadek-kusi-malarstwo-ewy-juszkiewicz-w-galerii-bielskiej-bwa

„Upadek kusi” – malarstwo Ewy Juszkiewicz w Galerii Bielskiej BWA

Wystawa najnowszych obrazów Ewy Juszkiewicz obejmuje nowe prace artystki ze znanej już serii portretów kobiecych oraz premierowy pokaz cyklu obrazów, dla których inspiracją były zaginione dzieła sztuki.

Z obrazów, których charakterystyczną cechą jest inspiracja portretem kobiecym, Ewa Juszkiewicz jest już znana – to właśnie za dwa portrety: „Girl in Blue” oraz „Bez tytułu. Według Rogiera van der Weydena” otrzymała w Bielsku-Białej Grand Prix 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013”. Bazując na klasycznych dziełach malarskich, artystka przetwarza je, tworzy galerię nowych wizerunków i nową narrację.

– „Drugi cykl prac malarskich powstał specjalnie z myślą o wystawie w Galerii Bielskiej BWA, a jest oparty na dziełach sztuki, które zostały uznane za zaginione z powodu kradzieży, zniszczenia w czasie pożaru, czy wreszcie w czasie wojny. Tak jak w przypadku wcześniejszych obrazów, w trakcie pracy Ewa Juszkiewicz bazuje wyłącznie na fotografii, która jednak w przypadku tej serii jest zazwyczaj fotografią czarno-białą, słabej jakości, znalezioną w liczących często kilkadziesiąt lat materiałach archiwalnych. Daje to artystce swobodę w kwestii doboru kolorów, sprawiając, że te uwspółcześnione wersje zaginionych dzieł stanowią ich swobodne interpretacje i, tak jak w przypadku serii portretów, stają się zaczynem, materiałem, na bazie którego rozwija swoje poszukiwania” – zapowiada nowy cykl kuratorka wystawy Agnieszka Rayzacher.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z wiersza amerykańskiego poety modernistycznego Williama Carlosa Williamsa – łączy oba cykle wspólną nicią interpretacyjną. Natomiast scenografia będzie metaforą nietrwałości materialnych obiektów, które – ustępując – dają miejsce nowym znaczeniom i ideom. Wystawa Ewy Juszkiewicz stawia pytanie o sens rekonstrukcji zniszczonych lub zaginionych dzieł sztuki.

Ewa Juszkiewicz urodziła się w 1984 roku w Gdańsku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2009). Laureatka Grand Prix 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013” oraz 3. Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” w Szczecinie (2011). Zajmuje się rysunkiem, kolażem, rzeźbą oraz animacją, ale jej głównym żywiołem jest malarstwo. Jako jedna z pięciorga Polaków została włączona do książki „100 Painters of Tomorrow” wydanej jesienią 2014 roku w Londynie przez Thames&Hudson. W 2014 roku została zaproszona do powodującej spore poruszenie w środowisku sztuki wystawy Maurizio Cattelana „Shit and Die” w Palazzo Cavour w Turynie. W 2015 roku brała udział w międzynarodowych wystawach prezentujących aktualny dorobek sztuki polskiej: „Procedures for the Head” w Kunsthalle Bratislava oraz „Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym” w Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie. Zajęła I miejsce – ex aequo z Bartoszem Kokosińskim (także laureatem „Bielskiej Jesieni 2013”) – w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2014. Artystka współpracuje z warszawską galerią lokal_30, gdzie na przełomie roku 2013 i 2014 odbyła się jej wystawa indywidualna.

Kuratorka wystawy – Agnieszka Rayzacher. Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11 Wernisaż: piątek, 4 września 2015, godz. 19.00. Wystawa trwa do 11 października 2015.

Promocja książki towarzyszącej wystawie Ewy Juszkiewicz „Upadek kusi” pod redakcją Agnieszki Rayzacher odbędzie się 9 października 2015 roku o godz. 18.00

Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, 2015, olej na płótnie, 70 x 50 cm, fot. materiały prasowe

Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, 2015, olej na płótnie, 70 x 50 cm, fot. materiały prasowe

www.galeriabielska.pl
www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wystawy&kat=Zapowiedzi&idArt=2082

VOD

Informacje kulturalne, 07.12.2022

Informacje kulturalne, 06.12.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE