Od 16 lipca w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie można oglądać porcelanę, fajans, majolikę i kamionkę z działającej od ponad 200 lat wytwórni w Ćmielowie.
Organizowana wystawa będzie pierwszą tak dużą prezentacją kolekcji ceramiki ćmielowskiej Muzeum Narodowego w Kielcach. Pokazanych zostanie blisko 700 zabytków ze zbiorów własnych i ponad 30 eksponatów z Muzeum Narodowego w Krakowie. Będzie można zobaczyć najstarsze zabytki z XIX w. - naczynia fajansowe z dekoracją á l’antique i drukowaną, porcelanę z czasów Druckich-Lubeckich i Kazimierza Cybulskiego oraz skromnie reprezentowaną w polskich zbiorach majolikę i kamionkę. Szeroko zaprezentowana zostanie produkcja zakładu z lat 1900-1914 oraz dwudziestolecia międzywojennego. Z zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników ćmielowskiej porcelany spotkają się figurki projektowane w latach 50. i 60. XX w. przez artystów związanych z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach ze wstępem obejmującym m.in. historię wytwórni, analizę form i dekoracji ceramiki, przedstawionej na tle produkcji innych wytwórni polskich i zachodnioeuropejskich.
Wystawę „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach” można zwiedzać od 16 lipca do 29 listopada 2015 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach (25-010 Kielce, pl. Zamkowy 1, tel. 41 344-67-64; 41 344-25-59, e-mail: poczta@mnki.pl). Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.
http://mnki.pl/pl/wystawy/zapowiedzi/od_manufaktury_magnackiej_do_przemyslu_ceramika_cmielowska_w_zbiorach_muzeum_narodowego_w_kielcach/