wystawa-nie-zapominajmy-o-ogrodach

Wystawa „Nie zapominajmy o ogrodach”

Wystawa zorganizowana w 20. rocznicę śmierci artysty Bazylego Albińczuka, ze zbiorów własnych Muzeum Południowego Podlasia.

Nazywany „podlaskim Nikiforem” lub „polskim Celnikiem Rousseau”. Jego obrazy znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach muzealnych oraz prywatnych. W tym roku mija 20. rocznica jego śmierci.

Bazyli Albiczuk, nieprofesjonalny artysta z podlaskiej wsi Dąbrowica Mała. Zakochany w przyrodzie, swą twórczość postrzegał jako hołd jej składany. W 1965 roku stworzył pierwszy obraz z cyklu „Ogrody”, który od razu przyniósł mu zainteresowanie kolekcjonerów i badaczy. Cykl stanowił „odrodzenie” po przejściu ciężkiego załamania.

Koncepcja wystawy zbudowana jest wokół botanicznych fascynacji artysty, jego dążenia do stworzenia idealnego, przepełnionego bogactwem roślin ogrodu, zarówno tego naprawdę, jak i na obrazach. Jego obrazy, rysunki, szkice, to gotowe projekty ogrodów, a jego ogród i obrazy przepełnione są zarówno roślinami szlachetnymi, jak i znanymi z wiejskich ogrodów: malwy, astry, dziewanny, maki, łubin, a także zupełnie dzikimi trawami i bylinami, które artysta przynosił z łąk i pól.

Wystawa ma przybliżyć odbiorcy nie tylko dokonania artystyczne, ale poprzez swoją konstrukcję, aranżację, oddać myśl artysty, jego zafascynowanie światem, miłość do natury, refleksję, która towarzyszyła powstawaniu obrazu, tworzeniu ogrodu, a która jest nierozerwalnie złączona z jego twórczością. Wystawa, ma być przewodnikiem po ogrodzie artysty, po "wiejskim” ogrodzie, który znika z otaczającego nas krajobrazu kulturowego. Może stanowić podpowiedź, jak stworzyć bliski nam kulturowo ogród, pełen harmonii, piękna, bogactwa kolorów i kształtów.

Na potrzeby aranżacji zostanie wykonany pawilon. Wewnątrz pawilonu stworzony zostanie ogród sznurkowy (string gardens). Pomysłodawcą takiego ogrodu jest Fedor Van der Valk, a inspiracją dla niego była japońska sztuka bonsai ‘Kokedama’, polega ona na przeniesieniu rośliny uprawianej w doniczce wraz z całym systemem korzeniowym poza nią i umieszczenie jej w zwartej kuli ziemi, otoczonej mchem, które umieszczane są następnie na tackach lub talerzach. Fedor Van der Valk poszedł o krok dalej i podwiesił oprawione w mech kule na sznurkach, tworząc z nich przestrzenną aranżację.

Ogród sznurkowy, stworzony na wystawie, opatrzony zostanie dodatkowym komentarzem o roślinach, ogrodzie, przyrodzie, zaczerpniętych z zapisków artysty. Zwiedzający dosłownie wchodził będzie w świat ogrodów Albiczuka. Ogród wykonany zostanie przez partnera wystawy, poznańską kwiaciarnię Kwiaty&Miut.

Przez całe lato w Muzeum Południowego Podlasia można podziwiać nie tylko wspaniałą sztukę, ale także naturę.

Wystawa potrwa od 28 czerwca do 30 sierpnia br.
Kuratorka: Agnieszka Mikszta

Muzeum Południowego Podlasia
ul. Warszawska 12, 21-500 Biała Podlaska
www.muzeumbiala.pl
https://www.facebook.com/pages/Nie-zapominajmy-o-ogrodach-Bazyli-Albiczuk-Ogrody/415441315297978

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE