Antologia najnowszych dramatów uznanych polskich autorów, tworzących wyłącznie w obecnym stuleciu. Składają się na nią teksty w większości mające już swoje premiery teatralne.
Antologia to przede wszystkim próba uchwycenia nerwu polskiej rzeczywistości dramatopisarskiej anno Domini 2015. Wśród autorów sztuk znaleźli się: Jolanta Janiczak, Szymon Bogacz, Jarosław Jakubowski, Robert Jarosz, Szczepan Orłowski, Artur Pałyga i Piotr Rowicki. Pobrzmiewa w tych dramatach wiele zjawisk, nowych bądź powracających, ale w innej od dotychczasowych formule. Starają się je opisać w swoich esejach teatrolodzy i dramatolodzy reprezentujący odmienne szkoły i podejścia badawcze. Są to Wojciech Baluch, Agata Dąbek, Łukasz Drewniak, Jagoda Hernik Spalińska, Joanna Jopek, Andrzej Lis i Kamila Paprocka. Punktem wyjścia dla eseistów było pytanie „Czy polski teatr wciąż domaga się opowieści?" oraz potrzeba przyjrzenia się strategiom konstruowania narracji w polskim dramacie współczesnym.
Ikony, pseudoherosi i zwykli śmiertelnicy wypełniają lukę wydawniczą, jaką jest brak książkowego wydania najchętniej wystawianych polskich autorów XXI wieku. Tym bardziej, że polscy dramatopisarze na nowo nakłuwają społeczną tkankę, inaczej niż robili to ich poprzednicy.
Premiera książki na 6. Warszawskich Targach Książki: Niedziela, 17.05 godz. 10.00 – 12.00 scena A (Biznes Klub), Stadion Narodowy
http://www.adit.art.pl/wydawnictwa-adit-mainmenu-34/2125-ikony-pseudoherosi-i-zwykli-miertelnicy
http://www.targi-ksiazki.waw.pl/program/teatru-publicznego-w-polsce-250lat/