”Griot” – pod takim hasłem 10 lipca ruszy 11. edycja Brave Festival. Grioci są opowiadaczami z Afryki Zachodniej. Przekazują ustną i muzyczną tradycję, nie tracąc kontaktu ze światową kulturą.
Dlaczego tematem przewodnim festiwalu zostali grioci? – To tradycja komunikowania historii, opowieści, dokonań i genealogii ludzkich bez udziału uniwersytetów. Wyłącznie poprzez ludzką pamięć i instrumenty muzyczne – opowiada Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny Brave Festival. Grioci to nie tylko artyści, lecz także mędrcy, historycy, dyplomaci, nauczyciele i szamani. Nie zamykają się na współczesność. Uważają, że każde pokolenie musi umiejętnie reagować na zmiany i nowe czasy, nie tracąc jednocześnie tożsamości. – Stanowią znakomity przykład dla wielu innych ginących lub zagrożonych marginalizacją tradycji – wyjaśnia Grzegorz Bral.
Ich opowieści są nierozerwalnie związane z dźwiękami i rytmem. Dlatego niezwykle istotną rolę w twórczości griotów odgrywają instrumenty – kora, balafon czy ngoni. Wizerunek tegorocznej edycji Brave Festival ściśle łączy się z tematem festiwalu.
Magnetyczna „twarz" to maska związana z kulturą Afryki Zachodniej. Jej twórcą jest amerykański artysta Woodrow Nash.
11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.
Więcej informacji na stronie: http://2015.bravefestival.pl/