8-ogolnopolskie-biennale-sztuki-mlodych-rybie-oko

8. OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH RYBIE OKO

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku na przestrzeni września i października br. organizuje ósmą edycję Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”. Przedsięwzięcie to jest jednym z najstarszych w Polsce przeglądów konkursowych młodej sztuki i jedynym, który – dzięki swojej otwartej formule programowej – oferuje publiczności prezentację dzieł artystycznych wykonanych we wszystkich mediach.

Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko” jest jedyną w Polsce imprezą, do której zaprasza się młodych artystów, którzy nie przekroczyli 35-go roku życia. Założeniem organizatora jest stworzenie platformy komunikacyjnej dla skonfrontowania dokonań środowiska artystycznego młodego pokolenia, dlatego w ramach biennale – poza ekspozycjami – odbywają się spotkania oraz panele dyskusyjne w oparciu o zaproszonych krytyków i teoretyków sztuki oraz szeroką publiczność. Ogromną wartością tego przedsięwzięcia jest możliwość prezentacji sztuki współczesnej dla społeczności zamieszkującej w regionie słupskim, który mieści się poza centrami wielkich ośrodków (Gdańsk, Szczecin) i gdzie Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej jest jedyną profesjonalną placówką wystawienniczą w promieniu 100 km. Wśród laureatów i uczestników poprzednich edycji festiwalu znaleźli się tak dziś znaczący na polskiej scenie artyści, jak: Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski czy Paulina Ołowska. Z kolei w ostatnich edycjach ujawniły się osobowości i talenty, które są dziś powszechnie znane na scenie artystycznej, żeby wymienić tylko takich twórców, jak: Magda Hueckel (której film zrealizowany wraz Tomaszem Śliwińskim był polskim kandydatem do Oscara w kategorii dokumentu), Maks Cieślak (późniejszy laureat gł. nagrody na międzynarodowym konkursie Henkel Art Award we Wiedniu), a także ostatni laureaci szczecińskiego biennale „Przeciąg”: Michał Bugalski, Bartosz Kokosiński (uhonorowany też na wrocławskim konkursie Gepperta), Magda Starska, Małgorzata Szymankiewicz czy Ola Kozioł.

Biennale kierowane jest do młodych artystów, którzy nie przekroczyli 35 roku życia w chwili złożenia swojego zgłoszenia. Do udziału zapraszamy artystów profesjonalnych, jak i dyplomantów studiów licencjackich oraz magisterskich wyższych uczelni artystycznych. Artyści mogą zgłosić maksymalnie 3 swoje prace wykonane w następujących technikach: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, rzeźba, instalacja, wideo i in., przy czym dyptyk (tryptyk itp.) liczony jest jako jedna praca. Prace muszą być własnością autora, nie mogą też być wcześniej nagradzane i wykonane w przeciągu nie dłuższym niż 2 lata. Kwalifikacja prac dokonana zostanie przez ogólnopolskie jury powołane przez organizatorów. W jego skład wejdą –Sebastian Cichocki, Mikołaj Iwański, Izabela Kowalczyk, Adam Mazur oraz przedstawiciele organizatora – Edyta Wolska i Roman Lewandowski. Skład jury może ulec zmianie. Jury zbiera się dwukrotnie – na dokonanie selekcji dopuszczonych do wystawy prac oraz bezpośrednio przed wernisażem w celu dokonania wyboru laureatów nagród.

Terminy:
- nadesłanie zgłoszenia - do 25 czerwca 2015
- ogłoszenie wyników - do 15 lipca 2015
- transport prac zakwalifikowanych do wystawy - do 25 sierpnia 2015
- otwarcie biennale, ogłoszenie decyzji jury i rozdanie nagród 3 września 2015
- termin zakończenia wystawy 10 listopada 2015

Adres, pod który należy przesłać karty zgłoszeń wraz z pracami na płytach CD/DVD:
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Partyzantów 31a
76-200 Słupsk

Szczegóły dotyczące zgłoszenia uczestnictwa w biennale, regulamin i kartę zgłoszenia znaleźć można na stronie http://bgsw.pl/portfolio/regulamin-rybie-oko-8/

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE