kolekcja-zachety-w-zaskakujacej-przestrzeni-kamienicy-hrabiego-raczynskiego

KOLEKCJA ZACHĘTY W ZASKAKUJĄCEJ PRZESTRZENI KAMIENICY HRABIEGO RACZYŃSKIEGO

Od 15 kwietnia 2015 r. wybór prac z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki będzie można obejrzeć w Kamienicy Hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2. Wystawa zatytułowana „PRAWDA PIĘKNO DOBRO. Z kolekcji Zachęty” to obszerna prezentacja dzieł powstałych od lat 60. po prace najnowsze. Wystawę organizuje Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki wspólnie z Kulczyk Silverstein Properties. Kuratorką wystawy jest Hanna Wróblewska we współpracy z Julią Leopold i Robertem Rumasem. Wstęp wolny.

Na wystawie pokazane zostaną najważniejsze dzieła polskiej sztuki współczesnej, zebrane w kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Wśród 31 artystów prezentowanych na wystawie obok bezdyskusyjnych klasyków (m.in. Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow) pokazani zostaną najważniejsi artyści sztuki krytycznej (m.in. Zbigniew Libera, Joanna Rajkowska) oraz twórcy młodszego pokolenia (m.in. Julita Wójcik, Agnieszka Polska). Punktem kulminacyjnym będzie wideoinstalacja Katarzyny Kozyry „Święto wiosny”.

Wystawę „PRAWDA PIĘKNO DOBRO. Z kolekcji Zachęty” będzie można obejrzeć w Kamienicy Hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2. Budynek należy dzisiaj do firmy Kulczyk Silverstein Properties, która w 2014 roku w partnerstwie z HOCHTIEF Development Poland przywróciła mu dawną świetność, przeprowadzając jego gruntowną rewitalizację i dobudowując nowe skrzydło. Choć obiekt ma obecnie przeznaczenie przede wszystkim biurowe z usługami i handlem w parterze to jednocześnie udostępnia swoją przestrzeń prestiżowym wydarzeniom artystycznym. Wpisuje się to w szerszy kontekst działalności związanej ze wspieraniem polskiej kultury i sztuki przez Jana Kulczyka, który za swoją aktywność na tym polu został w 2013 roku odznaczony Doroczną Nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przestrzeń na organizację wystawy udało się znaleźć i udostępnić dzięki inicjatywie Katarzyny Kulczyk – wiceprezes Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To właśnie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych było inicjatorem zbudowania narodowej kolekcji w 1860 roku. Od tego czasu jednak Zachęta zmuszona była kilkukrotnie rozpoczynać budowanie kolekcji od nowa. Pierwsze zbiory po drugiej wojnie światowej trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie, dopiero w latach 90. upór kolejnych dyrektorów i kuratorów oraz hojność artystów pozwoliły rozpocząć programowe budowanie kolekcji, której część prezentowana jest na wystawie „PRAWDA PIEKNO DOBRO. Kolekcja Zachęty”. W tym czasie zmieniała się także rola Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Dzisiaj Towarzystwo zajmuje się wspieraniem Zachęty poprzez realizację działań związanych z edukacją oraz propagowaniem sztuki współczesnej.

Organizacja wystawy w bezpośrednim sąsiedztwie Zachęty jest także kontynuacją pomysłu rewitalizacji placu Małachowskiego. Konkurs architektoniczny na nową formułę placu został rozstrzygnięty w zeszłym roku, dzięki staraniom Koalicji na rzecz Rewitalizacji Placu Małachowskiego: składającej się z instytucji świata kultury, biznesu, nauki, religii, okalających Plac: Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy oraz HOCHTIEF Development Poland sp. z o.o./Kulczyk Silverstein Properties przy współpracy z Dzielnicą Śródmieście i Zarządu Terenów Publicznych. Już wkrótce XIX-wiecznemu placowi Małachowskiego zostanie przywrócona ranga placu miejskiego we współczesnej formie. Ten fragment Warszawy stanie się miejscem otwartym na mieszkańców, eksponującym ponadczasowość architektury budynków je okalających, z przestrzenią do organizacji wydarzeń artystyczno-kulturalnych i spędzania wolnego czasu.

Kuratorka: Hanna Wróblewska we współpracy z Julią Leopold i Robertem Rumasem
Projekt ekspozycji: Rober Rumas

Artyści prezentowani na wystawie, m.in.: Marta Deskur, Janusz Kaczmarski, Jerzy Kałucki, Łukasz Korolkiewicz, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Maria Pinińska-Bereś, Agnieszka Polska, Joanna Przybyła, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Erna Rosenstein, Robert Rumas, Jan Rylke, Jadwiga Sawicka, Kajetan Sosnowski, Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Grzegorz Sztwiertnia, Jerzy Treliński, Małgorzata Turewicz-Lafranchi, Bogdan Anastazy Wiśniewski, Julita Wójcik, Jerzy Ryszard „Jurry” Zieliński

wystawa: 15 kwietnia – 19 lipca 2015 r.

Kamienica Hrabiego Raczyńskiego,
plac Stanisława Małachowskiego 2, 00-916, Warszawa

WSTĘP WOLNY

www.zacheta.art.pl

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE