boska-komedia

Boska komedia

W Krakowie, po raz 7. odbędzie się najważniejszy z polskich festiwali teatralnych: Boska Komedia.

Najbardziej emocjonującą częścią wydarzenia jest INFERNO – konkurs polski, w którym zaprezentowanych zostanie kilkanaście najszerzej dyskutowanych spektakli ostatniego sezonu. Będą to m.in. „Kronos” Krzysztofa Garbaczewskiego, „Wycinka” Krystiana Lupy, „Druga kobieta” Grzegorza Jarzyny, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Agnieszki Glińskiej, „Dziady” Radosława Rychcika, „Klątwa. Odcinki z czasu beznadziei” Moniki Strzępki, „Towiańczycy, bogowie z chmur” Wiktora Rubina. Spektakle obejrzy i oceni międzynarodowe jury złożone z dyrektorów i selekcjonerów teatralnych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Indii i Irlandii. Wybiorą oni najlepsze polskie przedstawienie sezonu oraz przyznają nagrody w ośmiu kategoriach – za reżyserię, grę aktorską (pierwszo- i drugoplanowe role damskie i męskie), scenografię i muzykę. Spektakle pokazywane w przeglądzie zyskują możliwość zaproszenia na zagraniczne tournée oraz opisanie ich w mediach zagranicznych dzięki udziałowi zagranicznych dziennikarzy.

Program festiwalu stworzył Bartosz Szydłowski, dyrektor teatru Łaźnia Nowa, która wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym jest organizatorem festiwalu. Podobnie jak w poprzednich latach festiwal wyprodukuje także premiery, w tym roku do interpretacji hasła „Kiedy przyjdą podpalić twój dom” zostali zaproszeni trzej reżyserzy: Yana Ross, Maja Kleczewska i Radosław Rychcik.

„Gdzie obecnie jest ulokowany nasz największy wróg, czy jest to wróg wewnętrzny – zbudowany z naszych lęków i negatywnych emocji, czy bardziej boimy się wroga zewnętrznego, zmilitaryzowanego. Siłą teatru jest jego biologiczne wręcz powiązanie z tym, co obecne w przestrzeni publicznej, chcemy, za pośrednictwem twórców, przyjrzeć się temu, co nas hamuje, ogranicza i nie pozwala patrzeć w przyszłość” – zapowiada premierowe spektakle Bartosz Szydłowski, dyrektor programowy.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 5- 13 grudnia br. w Krakowie, studio festiwalowe będzie się mieścić jak zwykle w Bunkrze Sztuki przy placu Szczepańskim, organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek i imprez towarzyszących. Można się spodziewać kolejnych odsłon Boskiej kuchni, czyli cyklu spotkań z aktorami i twórcami … przy gotowaniu. Panele dyskusyjne i spotkania z twórcami będą szansą na wymiany doświadczeń i emocji. Niezwykle gorąca i entuzjastyczna atmosfera to znak rozpoznawczy tego krakowskiego święta teatru.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE