mazowiecki-instytut-kultury-w-warszawie-zaprasza

Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zaprasza...

na spektakl „Nazywam się Anna Walentynowicz”,
z cyklu SOLO INACZEJ i rozmowę z twórcami, po spektaklu.

13 GRUDNIA (ŚR) o godzinie 19.00

Ulica Elektoralna 12

„Nazywam się Anna Walentynowicz” to opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce.

Poznała Lecha Wałęsę, Edwarda Gierka, Jana Pawła II i George’a Busha. Była więziona, zwalniana a także inwigilowana. Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia 80, inicjatorką Solidarności. Magazyn „TIME” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł „Kobiety Roku 1980”. Podziwiano ją i piętnowano. Przez całe życie zmagała się z osamotnieniem, skrywając przed światem wiele tajemnic. Dlaczego zataiła prawdziwą metrykę i zmieniła wyznanie? Co przeżyła w czasie wojny? Z czym się musiała mierzyć jako samotna matka w komunistycznych realiach? Kogo kochała? Komu ufała? O czym marzyła?
I wreszcie, jaki był najszczęśliwszy dzień w jej życiu?

Widzimy Annę we wszystkich barwach życia, na wielu etapach i podczas licznych zakrętów. W momentach trudnych, jak zwolnienie ze Stoczni, walka z chorobą, ale też tych najszczęśliwszych, kiedy rodziła syna, kiedy całowała dłoń Jana Pawła II, czy też kiedy przyjmowano ją z powrotem do Stoczni.

Występują: Agnieszka Przepiórska, Anna Gryszkówna

Realizatorzy:
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenariusz: Piotr Rowicki
Reżyseria światła: Mateusz Gierc
Muzyka: Piotr Kaliński
Kostiumy: Maja Witkowska
Scenografia: Maja Witkowska, Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman
Reżyseria materiałów filmowych: Michał Grubman
Multimedia/produkcja filmów: Lemoniada Studio
Operator kamery: Aleksander Trafas

Spektakl to też ważny głos feministyczny. Twórczynie naświetlają mocno te momenty, w których Anna musi walczyć z ułożonym przez mężczyzn światem, czy kiedy wbrew społecznym normom i zwyczajom przejmuje męskie role i idzie pod prąd.
Katarzyna Flader-Rzeszowska, Teatr-pismo.pl

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z jego twórcami spektaklu oraz autorami książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” – Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem, na podstawie której powstał scenariusz przedstawienia. Rozmowę poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.

O cyklu SOLO INACZEJ

Do współpracy zaprosiliśmy aktorkę Agnieszkę Przepiórską z jej serią monodramów poświęconych ważnym postaciom kobiet świata kultury, nauki i najnowszej historii. Scenariusze powstały na podstawie publikacji biograficznych opartych na materiałach źródłowych. Po spektaklach odbędą się rozmowy z twórcami (w tym: z autorami książek), które poprowadzą zaproszeni dziennikarze.
Wydarzenie biletowane.

Spektakl „Nazywam się Anna Walentynowicz”

Spektakl „Nazywam się Anna Walentynowicz”

Bilety dostępne w kasie MIK oraz na https://www.mik.waw.pl/repertuar/

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE