TVP Kultura jest pierwszym z kanałów tematycznych TVP. Poświęcony jest tematyce kulturalnej, prezentując programy o teatrze, filmie, muzyce, literaturze oraz tzw. kulturę offową.

TVP Kultura powstała 24 kwietnia 2005 r. jako pierwszy kanał tematyczny Telewizji Polskiej. Jest jedyną w Polsce Anteną telewizyjną w pełni poświęconą tematyce kulturalnej, laureatką nagród: Hot Bird TV Award w kategorii Kultura/Edukacja, EBUconnect w kategorii Best Comedy, Reality or Entertainment Promo, SAT Kurier Award, nagroda Muzeum Sztuki w Łodzi za edukacyjne cykle o sztuce. Od lipca 2011 r. do końca grudnia 2015 r. dyrektorem TVP Kultura była Katarzyna Janowska. Obecnie funkcję tę sprawuje Mateusz Matyszkowicz.

TVP Kultura oprócz realizacji swojej strategii programowej od 2012 roku stała się producentem wykonawczym bezpośrednich relacji z ważnych wydarzeń kulturalnych, festiwali i koncertów, m.in. Gali 30-lecia Zeszytów Literackich oraz Nagrody im. Zbigniewa Herberta. TVP Kultura stara się zainteresować widzów nie tylko swoimi programami, przykłada również dużą wagę do wszystkiego co jest związane z oprawą stacji.

10 LAT TVP KULTURA

25 kwietnia 2015 r. TVP Kultura obchodziła 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odświeżyliśmy identyfikację wizualną kanału, która podkreśla kreatywność i otwartość Anteny. 11 kwietnia wprowadzony został nowy logotyp oraz nowa oprawa graficzna Anteny. Autorką oprawy jest młoda artystka, graficzka i ilustratorka Julia Mirny. Nowy projekt, co charakterystyczne dla TVP Kultura, jest bardzo odważny i wyrazisty. Mocne kolory, ekspresyjne wzory, czcionka na bazie malowanych liter oraz wycięte, animowane twarze to jego znaki rozpoznawcze. Oprawie towarzyszy odświeżony serwis www.tvpkultura.tvp.pl, zaprojektowany wspólnie przez Julię Mirny i Emilię Obrzut.

Twarz zdradza charakter, emocje, jest symbolem tożsamości. Zmieniające się twarze występujące w animacjach można interpretować jako różne twarze kultury lub też – bardziej dosłownie – jako twarze i oczy widza – o swoim projekcie opowiada Julia Mirny. Animacje przygotowane przez artystkę są humorystyczne i niepokojące zarazem, autorka często sięga do poetyki absurdu. Projekt dopełnia muzyka skomponowana przez siostry Barbarę i Zuzannę Wrońskie z grupy „Ballady i Romanse”.TVP Kultura
ul. J. P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Tel.: 0 (22) 547 57 55
Fax: 0 (22) 547 57 54

KONTAKT

Kontakt z widzami:
Tel.: 0 (22) 547 29 75
E-mail: tvpkultura@tvp.pl

Patronaty:
E-mail: patronaty.tvpkultura@tvp.pl
FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE