20-edycja-konkursu-artystyczna-podroz-hestii-318-zgloszen

20 edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii - 318 zgłoszeń

W głębi materii kształtują się niewyraźne uśmiechy, zawiązują się napięcia, zgęszczają się próby kształtów.
Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe

Zakończył się pierwszy etap jubileuszowej 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Tworzenie wspólnoty, budowanie mostów w świecie sztuki i działanie ponad podziałami – to idee, które przyświecają tegorocznej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Takie spojrzenie na wyzwania współczesności staje się szczególnie istotne przy okazji jubileuszu 20-lecia konkursu, odbywającego się ponownie w pandemicznej rzeczywistości. Na zaproszenie Fundacji Artystyczna Podróż Hestii odpowiedziało 318 młodych twórców i twórczyń. Są to studenci i studentki IV oraz V roku kierunków artystycznych prowadzonych na wszystkich polskich uczelniach.

Nabór prac do 20. konkursu Artystyczna Podróż Hestii odbywał się w wyjątkowych, okolicznościach. W jubileuszowej edycji jak w soczewce skupiła się potrzeba myślenia o sztuce jako medium działającym poza wszelkimi podziałami. Chociaż przez 20 ostatnich lat konkurs przyzwyczaił odbiorców do łączenia różnych porządków i rzeczywistości, pandemiczna niepewność wskazała nowe lądy, wymagające przemyślenia, pogłębienia a nawet przewartościowania.

Pierwszy etap 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii pokazał, że pole sztuki – chociaż bardzo ograniczone zewnętrznymi obostrzeniami – wciąż potrzebuje zaangażowanych postaw i aktywnego uczestnictwa młodych twórców. Wraz z 318 pracami, zgłoszonymi do tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu, powstaje przestrzeń na dyskusję o współczesnej kondycji artysty i świata wokół nas. Bo chociaż przed artystą i odbiorcą – dwoma stronami dzisiejszego obiegu sztuki – pojawiły się nieznane wcześniej trudności i wyzwania, pojawiły się też na pewno nowe możliwości.

W kolejnym etapie konkursu poznamy finalistów 20. edycji – to właśnie ich propozycje, razem z pracami finalistów 19. edycji, zobaczymy na czerwcowej wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przed wszystkimi uczestniczkami i uczestnikami 20. edycji konkursu APH stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w jednym z dwóch cenionych ośrodków rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Dodatkowo, ze względu na jubileuszowy charakter wydarzenia, pula nagród została rozszerzona o warsztaty art brandingowe w Sokołowsku – 5 laureatów i laureatek nagrody weźmie udział w wielopoziomowym doświadczeniu, pokazującym mechanizmy współpracy z zakresu sztuki i biznesu. Doskonale rozumiemy, że podróże są obecnie niemożliwe – poczekamy z realizacją nagrody do czasu, gdy będzie to bezpieczne. Ponadto, jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia.

Mecenasem konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, które wspiera sztukę od 1991 roku. Ugruntowana pozycja inicjatywy to także zasługa wieloletnich partnerów instytucjonalnych, z którymi Fundacja APH współpracuje. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Centrum Sztuki i Edukacji RUPERT w Wilnie, Residency Unlimited w Nowym Jorku oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się wystawy finalistów. W efekcie, przez dziewiętnaście lat trwania konkursu stworzono kolekcję składającą się z ponad 50 dzieł; zrealizowano również 31 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku, Walencji i Wilnie oraz ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych w całym kraju.

Harmonogram 20. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii:
11 stycznia 2021: start konkursu i otwarcie panelu zgłoszeń;
3 kwietnia 2021: zamknięcie panelu zgłoszeń i rozpoczęcie obrad jury;
Do 7 maja 2021: ogłoszenie nazwisk finalistów konkursu;
31 maja -13 czerwca 2021: wystawa finałowa 19. i 20. edycji w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;
10 czerwca 2021: ogłoszenie nazwisk laureatów 19. i 20. edycji podczas gali finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Laureaci w kolejności od 2019 roku:
Barbara Gryka, Mateusz Kowalczyk, Irena Zieniewicz, Mateusz Sarzyński, Jakub Danilewicz, Joanna Kunert, Bruno Althamer, Adelina Cimochowicz, Katarzyna Szymkiewicz, Józef Gałązka, Agnieszka Mastalerz, Horacy Muszyński, Piotr Urbaniec, Olga Kowalska, Hanna Dyrcz, Krzysztof Maniak, Katarzyna Kimak, Ewa Kasperek, Xavery Wolski, Małgorzata Goliszewska, Matěj Frank, Krzysztof Nowicki, Agnieszka Kobyłecka, Cyryl Polaczek, Michał Batorski, Daniel Cybulski, Natalia Bażowska, Ewa Mrowiec, Łukasz Biliński, Łukasz Patelczyk, Anna Wypych, Aleksandra Prusinowska, Marta Antoniak, Marcin Zawicki, Miłosz Wnukowski, Katarzyna Makieła, Magdalena Melin, Ewa Juszkiewicz, Jakub Rebelka, Anna Kloc, Paulina Maksjan, Kamil Lisek, Tomasz Kucharski, Marek Wrzesiński, Anna Waligórska, Marcin Grzęda, Agnieszka Ledóchowska.

SKŁAD JURY:
Piotr M. Śliwicki
– przewodniczący jury, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA;
Nathalie Anglès – kuratorka i krytyczka sztuki, dyrektorka Residency Unlimited w Nowym Jorku;
Sebastian Cichocki – kurator, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;
Jarosław Fliciński – artysta;
Magdalena Kąkolewska – prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii;
Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda;
Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa;
Bogna Świątkowska – prezeska Fundacji Bęc Zmiana;
Agnieszka Tarasiuk – kuratorka, dyrektor Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego - oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

20 edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii - 318 zgłoszeń

20 edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii - 318 zgłoszeń

Fundator
Grupa ERGO Hestia

Organizator
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Partner
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Patronat Honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Prezydent m.st. Warszawy

Patroni medialni:
TVP Kultura, Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Contemporary Lynx, Artinfo.pl, Warsawholic, BLOK Magazine, Radio Kapitał, Polityka

Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany do życia w 2002 roku, zgodnie z ideą Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia, mecenasa sztuki. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski. Rokrocznie jury składające się z artystów, kuratorów i galerzystów wyłania dwie najciekawsze osobowości artystyczne spośród zgłaszających się studentów czwartego i piątego roku wydziałów artystycznych uczelni polskich. Laureaci uzyskują możliwość odbycia rezydencji artystycznej w renomowanych ośrodkach: Residency Unlimited w Nowym Jorku, UPV Universitat Politècnica de València w Hiszpanii (w latach 2008-2017) a obecnie w centrum rezydencyjnym Rupert w Wilnie. Od 2014 roku uczestnicy konkursu starają się także o Nagrodę Specjalną Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego (Fundator Nagrody Specjalnej). Nagrodą jest współpraca przy projekcie koncepcji wizualnej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE