za-nami-xiii-miedzynarodowy-festiwal-perla-baroku-koncerty-mistrzow

Za nami XIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PERŁA BAROKU - KONCERTY MISTRZÓW

Społeczność powiatu rozchwytywała niepłatne wejściówki jak świeże bułeczki. Uczestniczyły w koncertach wszystkie pokolenia, od maluchów w wózkach po osoby starsze, i tym pierwszym i tym ostatnim - bardzo pasowało słuchanie muzyki na świeżym powietrzu przed telebimami, tak było swobodniej i bezpieczniej.

Skutkiem obowiązujących obecnie przepisów w organizacji kultury wstęp do bazyliki był ograniczony. Na dziedzińcu bazyliki stanęły jednak 2 telebimy i na żywo można było oglądać i słuchać co dzieje się wewnątrz. Niektórym było żal, że tym razem nie będą słuchać w środku, ale dla bardzo wielu fanów festiwalu takie rozwiązanie okazało się idealne. Widać było leżaczki, wózki, krzesełka, wszystko na świeżym powietrzu, w bezpiecznym dystansie.

W nowej formule i w reżimie sanitarnym odbyły się w tym roku 4 koncerty festiwalowe. Różnorodność treści muzycznej już dawno nie była tak duża, od muzyki barokowej w wykonaniu jednego z najlepszych duetów barokowych w Polsce, przez minimalizm na wibrafon i instrumenty perkusyjne prezentujący materiał z debiutanckiej płyty artystki absolwentki szkół artystycznych w Lyonie i Stuttgarcie, pianistyczny recital zwycięzcy międzynarodowego konkursu „Music Alive” który został jako znak czasu zorganizowany w czasie pandemii z udziałem profesorów najlepszych muzycznych uczelni świata, aż po finałowy koncert na wiolonczelę i zespół smyczkowy, prezentujący najpiękniejsze melodie z muzyki od baroku do popu XX w.

Festiwal był zapowiadany przez TVP Kultura, RMF Classic, tygodnik Idziemy, przez portal WWL24, oraz przez media społecznościowe i ponad 100 portali kulturalno - eventowych w internecie. Zachwycona była nie tylko publiczność, ale także świetni artyści, dla których kontakt z publicznością - nawet jeśli ograniczoną i omaseczkowaną - jest niezmiernie ważny. Tuż po festiwalu jedna z artystek napisała do dyrektor festiwalu Anny Szarek:
"To był dla mnie cudowny koncert. Składa się na to oczywiście wiele czynników - począwszy od starannej organizacji, profesjonalnej ekipy, świetnych warunków a kończąc na samym wieczorze koncertowym, cudownej publiczności oraz magicznym, natchnionym wnętrzu. Uważam, że to co robisz jest bardzo cenne. Dawanie ludziom możliwości posłuchania i poznania muzyki w jej wielu odsłonach, propagowania kultury w sposób przyjazny publiczności to wielki skarb." Kasia Kadłubowska - perkusistka, wibrafonistka, osobowość, wyróżniana stypendiami Yehudi Menuhina, Toepfera i Farenheita, laureatka międzynarodowych konkursów, artystka drugiego koncertu.

Festiwal odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka, Burmistrz Miasta Kobyłka Edyty Zbieć, oraz ks. dziekana Jana Andrzejewskiego, w 100-lecie urodzin Papieża Polaka Jana Pawła II, oraz 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej, o czym przypominał piękny festiwalowy folder.

Czekamy już na kolejną edycję, mamy nadzieję, że "będzie po wszystkim".

Pianista Jan Wachowski, fot. Magdalena Olejnik

Pianista Jan Wachowski, fot. Magdalena Olejnik

Zadanie było współfinansowane ze środków Powiatu Wołomińskiego, miasta Kobyłka i fundacji Orlen.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE