wystawa-polska-sila-obrazu-otwarta

WYSTAWA "POLSKA. SIŁA OBRAZU" OTWARTA

Od 18 września 2020 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć wystawę Polska. Siła obrazu. To warszawska odsłona ekspozycji Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840– 1918. Zobrazować ducha narodu), prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. MNW, we współpracy z z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza, prezentuje arcydzieła malarstwa polskiego z najważniejszych muzeów całego kraju.
Wernisaż odbył się 17 września.

W uroczystości otwarcia wystawy – obok Dyrekcji MNW oraz polskich i francuskich kuratorów ekspozycji – udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury, środowisk artystycznych i naukowych, świata dyplomacji, mediów i biznesu. Mieliśmy zaszczyt gościć także przedstawicieli instytucji współpracujących przy tworzeniu wystawy.

Dzisiejsza wystawa w MNW wpisuje się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Opowiada o tym, czym jest kultura dla wspólnoty, jak bardzo jest ważna. Bez istniejącej nieprzerwanie polskiej kultury i sztuki Polska nie odzyskałaby niepodległości po 123 latach – powitał zgromadzonych gości Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Doniosłą rolę polskich artystów w czasach zaborów opisał w okolicznościowym liście także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, odczytanym przez Doradcę Prezydenta RP, prof. Andrzeja Waśko.

Bardzo rzadko zdarza się, że na jednej wystawie udaje się zebrać tyle dzieł, które razem najczęściej występują jedynie w katalogach i opracowaniach. To są obrazy, które my, Polacy, mamy zapisane w krwioobiegu. Zawsze pozostają z nami, nie da się ich wyprzeć ze świadomości. Dziś, dzięki ogromnemu wysiłkowi i dobrej woli wielu osób, można je zobaczyć na jednej wystawie. Jest ona przykładem doskonałej współpracy pomiędzy muzeami i instytucjami kultury różnych krajów – podkreślił p.o. Dyrektora MNW dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ. Podziękował też kuratorom, instytucjom współpracującym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt.

Wystawa organizowana jest m.in. we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Dyrektor IAM, Barbara Schabowska przypomniała francuską odsłonę ekspozycji, która uświetniła jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stulecie podpisania polsko-francuskiego porozumienia w sprawie migracji. – Bardzo się cieszę, że prezentowana za granicą ekspozycja, przy której pracował Instytut Adama Mickiewicza, może być wystawiona w Polsce, bo to nie jest regułą. To nie pierwszy międzynarodowy projekt realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, które jest dla nas cennym partnerem. Mamy już plany kolejnych projektów, które będziemy mogli wspólnie pokazać za granicą – dodała.

Marie Lavandier, Dyrektor Musée du Louvre-Lens i kuratorka ekspozycji ze strony francuskiej, opisała, jak publiczność we Francji odbierała polską sztukę. – Byliśmy niezwykle poruszeni polskim malarstwem XIX wieku. Opowiada ono o trudnej roli artystów w czasie, gdy Polska wymazana była z mapy świata. Wystawa w Lens odniosła ogromny sukces frekwencyjny i medialny.

Podczas wernisażu odbyła się także uroczystość wręczania odznaczeń. Odznakę Honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymała Marie Lavandier, Dyrektor Musée du Louvre-Lens i kuratorka wystawy. Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali kustosze MNW Ryszard Bobrow, Justyna Guze i Małgorzata Kochanowska oraz kuratorka ekspozycji Iwona Danielewicz. Wydarzeniu towarzyszył recital fortepianowy Szymona Nehringa. Wernisaż zorganizowano przy zachowaniu wszystkich obowiązujących obostrzeń sanitarnych wynikających ze stanu epidemii.

Wystawa w MNW prezentuje dzieła najwybitniejszych polskich artystów. Opowiada o roli malarstwa w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków, o zadaniach artysty w XIX stuleciu, a także o znaczeniu ciągłości historycznej dla formowania się zbiorowej pamięci. Będzie dostępna dla zwiedzających do 20 grudnia.
Ekspozycję można zwiedzić codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum dla zwiedzających (10.00–18.00). Wstęp jest biletowany (bilet normalny 25 zł, ulgowy – 15 zł).

Kuratorzy: Iwona Danielewicz (MNW), Agnieszka Rosales Rodríguez (MNW), Marie Lavandier (Musée du Louvre-Lens), Luc Piralla-Heng Vong (Musée du Louvre-Lens)
współpraca kuratorska: Wojciech Głowacki (MNW)

fot. Bartosz Bajerski, MNW

fot. Bartosz Bajerski, MNW

www.mnw.art.pl/wystawy/polska-sila-obrazu,234.html

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE