51-miedzynarodowy-festiwal-folkloru-ziem-gorskich

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Tegorocznym Festiwalem rozpoczynamy kolejne 50-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata. Jest to okazja na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, sztuki ludowej i kuchni.
Rozpocznie się ono 16 sierpnia i potrwa aż dziewięć dni.

Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Swój udział potwierdziły już zespoły z Algierii, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Nie zabraknie stałych punktów programu, takich jak: ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami miasta, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci i warsztaty rękodzieła ludowego.

Dni Narodowe przygotowane zostaną przez zespoły z Afryki, Macedonii i Ukrainy. Koncert „Muzyka Łuku Karpat” zabierze nas w podróż po Karpatach śladem weselnych nut, a dodatkową atrakcją będzie pokaz góralskiej mody ślubnej z całego świata. Niespodzianką dla miłośników muzyki inspirowanej folklorem będzie z pewnością koncert „Na Folkową Nutę”, podczas którego wystąpi zwycięzca 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja – zespół Lumpeks, a następnie Anna Maria Jopek. Po raz drugi w wiosce festiwalowej zorganizowany zostanie Jarmark Świętej Cecylii prezentujący regionalne instrumenty.

- Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy także konferencja naukowa. Tym razem poświęcona zostanie obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia – wyjaśnia wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica.

W roku 2019 mija 100 lat od powołania Związku Podhalan oraz 115 lat od powstania Związku Górali. Również akcenty tego pięknego jubileuszu znajdą swoje odzwierciedlenie w programie tegorocznego Festiwalu.

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Więcej informacji na stronie festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru oraz facebook.com/MFFZG.Zakopane/

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE