copernicus-festival-jezyk-21-26-maja-2019-r

Copernicus Festival / Język 21 - 26 maja 2019 r.

„Język to największy wynalazek ludzkości“. Trudno nie zgodzić się z tą uwagą Karla Poppera. Bez języka nie byłoby innych niezwykłych tworów kultury: filozofii, nauki, literatury.

To on sprawia, że możemy myśleć wspólnie i współpracować na wielką skalę, tworząc skomplikowane instytucje społeczne, konstruować fikcyjne światy czy obiektywnie badać rzeczywistość.

W tym roku podczas Copernicus Festival przyjrzymy się tematyce języka z perspektywy psychologii, literatury, nauk o mózgu czy nowych technologii. Naszymi gośćmi będą m.in. wybitny filozof podmiotowości - Charles Taylor, poszukujący wraz z NASA życia pozaziemskiego fizyk i astrobiolog - Paul Davies, badacz języka amazońskiego plemienia Pirahã - Daniel Everett, zajmująca się językoznawstwem kognitywnym - Elżbieta Tabakowska czy znany badacz kultury języka - Jerzy Bralczyk.

Festiwalowi towarzyszą darmowe wystawy, koncerty i pokazy filmowe. Na sobotniej scenie koncertowej usłyszymy takie kolektywy jak Łona i Webber, w kinie Mikro zobaczymy filmy związane z językiem, m.in. “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czy “Lektor”, a podczas pasma o nowych technologiach zetkniemy się z językiem botów i maszyn na wystawie Inventio.

Copernicus Festival / Język

Copernicus Festival / Język

“Copernicus Festival 2019”, Kraków 21 - 26 maja 2019 r.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE