b1-bieg-pamieci-sybirub

1. Bieg Pamięci Sybiru.

800 osób z Polski i zagranicy, malownicza, pięciokilometrowa trasa w lesie Pietrasze oraz inscenizacje. 10 lutego odbędzie się 1. Bieg Pamięci Sybiru – bezprecedensowe wydarzenie sportowe na Podlasiu.

10 lutego 2019 roku, w 79. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir, Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Fundacją Białystok Biega organizuje
1. Bieg Pamięci Sybiru. Nie będzie to zwykły bieg, którego celem jest pokonanie określonego dystansu. Jego trasa ze swoją niezwykłą artystyczną i historyczną oprawą zapoczątkuje nową tradycję obchodów rocznicy pierwszych masowych wywózek na Sybir.

Trasa biegu wyniesie 5 km i zostanie podzielona na cztery odcinki nawiązujące do wydarzeń nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Pierwszy, aresztowanie, gdzie białostocka rodzina zostanie pod bronią wyrwana z domu i przetransportowana przez żołnierzy NKWD. Na trasie będzie można zobaczyć rekonstruktorów, a także pojazdy. Transport – jako drugi etap deportacji przedstawiony zostanie przy pomocy instalacji w formie bydlęcego wagonu, w którym przewożono Polaków na Sybir. Kolejny etap – Łagier – miejsce, do którego zesłano część deportowanych. Na trasie znajdą się również specjalne tabliczki informujące o miejscach wywózek. Wszystko po to, by bieg stał się doświadczeniem zmuszającym do refleksji i pozostającym w pamięci na długo.

Bieg odbędzie się 10 lutego 2019 roku w lesie Pietrasze.
Start o godzinie 11:00.

1. Bieg Pamięci Sybiru

1. Bieg Pamięci Sybiru

Organizator: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE