wystawa-sztuka-ubogich-i-wykluczonych-biblia-pauperum-obraz-boga-w-sztuce-ludowej

Wystawa „Sztuka ubogich i wykluczonych. Biblia pauperum. Obraz Boga w sztuce ludowej”

Od 13 października 2016 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można zobaczyć około 150 prac dawnej i współczesnej sztuki tworzonej lub przeznaczonej dla ludzi biednych i wykluczonych. Ludzi dla których sztuka jest pociechą i nadzieją na chrześcijańskie zadośćuczynienie za niesprawiedliwości i ból doczesnego świata. Głównym wątkiem wystawy będzie ilustracja biblijnej narracji od stworzenia świata po zmartwychwstanie i czas apokalipsy.

Prace plastyczne, słowo przemienione w obraz to ważny punkt wspólny dla chrześcijaństwa i ludowej wyobraźni, która swobodnie łączy ze sobą przekaz Pisma Świętego z przekazywaną z pokolenia na pokolenie domową katechezą - legendą o Bogu, diable i świętych.
Dominujący na wystawie wątek plastyczno-biblijny skonfrontuje dzieła sztuki z ludowymi opowieściami, stanowiącymi próbę odpowiedzi na pytania: o pochodzenie świata i człowieka, zła, biedy. A także o miejsce w społeczności ludzi obcych pod względem wyglądu i sposobu życia. Uzupełnieniem, kluczem do zrozumienia tych narracji będą źródła, inspirujące ludową wyobraźnię nie tylko plastyczną, lecz także przede wszystkim tę związaną z kształtowaniem się ludowej wersji wydarzeń biblijnych.
Wystawa pokaże związki sztuki ludowej i nieprofesjonalnej z wielowymiarowo rozumianą tradycją biblijną, z tekstem kanonicznym i jego społeczną interpretacją przekazywaną przez tradycję mówioną i drukowane opowieści apokryficzne. Zaprezentowane dzieła pozwolą na wgląd w świat ludowych wyobrażeń o tym, co święte i nadprzyrodzone.
Ekspozycja będzie opowieścią o źródłach ludowego światopoglądu i kanałach jego komunikacji. Zwiedzający usłyszy pieśni wędrownych śpiewaków, obejrzy druki z kramarskiego straganu, modlitewniki, tanie fabryczne obrazki odpustowe, stanie się uczestnikiem procesji. Ekspozycja pokaże świat religijnego rytuału, i wywodzące się z niego reguły porządkujące każdy fragment codzienności społeczności wykluczonych.
Wejście na wystawę przez galerię rzemiosła (wystawa Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego), na której prezentowane są narzędzia będzie „śluzą”, rodzajem czyśćca. Oglądanie dzieł sztuki ludowej zestawionych z prymitywnymi narzędziami przygotuje widza do wejścia w świat dziejów biblijnych zaklętych w drewnie, malowanych na papierze i szkle, a nie tak dawno temu przekazywanych w formie ustnej jako ludowa katecheza o Bogu i jego dziełach.

fot. Antonina Konopelska

fot. Antonina Konopelska

GDZIE I KIEDY
Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
od 13.10.2016 do 31.12.2017
Kurator wystawy: dr Paweł Matwiejczuk, dr Justyna Otwinowska, mgr Amudena Rutkowska WWW
https://www.facebook.com/events/313370575695507/
http://www.ethnomuseum.pl/pauperum.html 

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE