x-miedzynarodowy-konkurs-pianistyczny-im-i-j-paderewskiego-w-bydgoszczy

X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

I Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego odbył się po raz pierwszy w 1961 roku w Filharmonii Pomorskiej, która od trzech lat nosiła imię wielkiego artysty. Do grona jego inicjatorów należeli najwybitniejsi polscy pianiści i pedagodzy, w tym Jerzy Żurawlew, twórca Konkursu Chopinowskiego, Wiktor Weinbaum, Bolesław Woytowicz, Zbigniew Drzewiecki, Henryk Sztompka.

Laureatem I Konkursu został Jerzy Maksymiuk. Konkurs reaktywowano po ćwierćwieczu, w 1986 roku, z zamysłem, by przekształcić go w konkurs międzynarodowy, co nastąpiło w 1998. Od tego momentu Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego buduje swą pozycję w Bydgoszczy, ale także na świecie, gdzie obecnie w największych ośrodkach muzycznych odbywają się przesłuchania eliminacyjne do kolejnych konkursów.

Jako najważniejszy polski konkurs pianistyczny nie monograficzny, związany z dziedzictwem jednego z najsłynniejszych naszych artystów, doskonale znanego na świecie. Od chwili objęcia funkcji szefa Jury, a wkrótce dyrektora artystycznego Konkursu przez prof. Piotra Palecznego, Konkurs stał się jednym z najatrakcyjniejszych dla młodych pianistów. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego organizowany jest cyklicznie, co trzy lata, zawsze w listopadzie w Bydgoszczy. W Konkursie mogą brać udział pianiści wszystkich narodowości urodzeni w latach 1984-2000. Koncert laureatów wieńczący konkursy Paderewskiego odbywa się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zadanie jest ważnym wydarzeniem artystycznym na mapie Bydgoszczy, Polski, ale i świata.

Celem X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest:
- jest uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu;
- promowanie twórczość Ignacego Jana Paderewskiego (utwory Paderewskiego są obowiązkowe w II etapie Konkursu, są to dzieła o wysokiej wartości artystycznej i edukacyjnej);
- promocja młodych, debiutujących pianistów;
- promocja laureatów Konkursów Paderewskiego i polskiej kultury na świecie (jedna z form nagród są koncerty i recitale w ramach koopoeracji artystycznej z zaprzyjaźnionymi instytucjami w Polsce, krajach Europy i USA);
- propagowanie liczącego się w świecie wydarzenia artystycznego;
- utrwalenie wizerunku Bydgoszczy jako ważnego ośrodka kultury, szanującego lokalne dziedzictwo kulturowe;
- rozwijanie w członkach Towarzystwa Muzycznego oraz bydgoskich melomanach wrażliwość na muzykę, młodych twórców, a także osobę wybitnego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Konkurs należy do 120 najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie - do światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie, w tym do 20 najbardziej renomowanych konkursów pianistycznych świata i jednym z pięciu najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce (obok m.in. Konkursu Chopinowskiego, Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego). Rolę promotora Konkursu w świecie spełnia również holenderska Alink-Argerich Foundation, grupująca najważniejsze światowe konkursy pianistyczne.

Konkurs składa się z 4 etapów: w I repertuar dowolny, w II obowiązkowe wykonanie utworów Paderewskiego, w Półfinale repertuar dowolny plus wykonanie utworu z zespołem kameralnym. W Finale wybrany przez uczestnika koncert fortepianowy z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej. Koncertem laureatów, który poprzedzą koncerty piątki finalistów Konkursu. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności i zostaną przeprowadzone w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego oraz Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Zmagania pianistów podczas całego Konkursu obserwować będzie na żywo można poprzez transmisje internetową. W tym celu stworzone zostanie specjalne polsko-angielskie studio konkursowe, w którym zmagania pianistów komentować będzie Pan Adam Rozlach z Polskiego Radia oraz Michael Moran. Ich recenzje ukazywać się będą także na stronie internetowej Konkursu w zakładce Z pamiętnika recenzenta. W roku 2013 podczas IX Konkursu, liczba wejść przekroczyła 22 000, co stanowiło 80 000 minut, podczas których tysiące internautów ze 100 krajów świata słuchało gry uczestników Konkursu Paderewskiego. W 2016 roku szacowana liczba osób, które odwiedzą stronę z transmisją internetową konkursu na kanale Classical Music Channel na portalu YouTube wyniesie ponad 50 tysięcy osób. Stworzona zostanie aplikacja na telefony komórkowe, dzięki której można będzie śledzić przebieg przesłuchań i spróbować samodzielnie wybrać zwycięzcę.

Uczestników oceniało 3 – osobowe Jury, składające się z dwóch miejscowych profesorów oraz prof. Piotra Palecznego jako przewodniczącego Jury. Jury preselekcyjne oceniło 30 minutowy repertuar preselekcyjny i rekomendowało pianistów do Konkursu. Osoby, które z uzasadnionych powodów nie mogły wziąć udziału w przesłuchaniach i uzyskały zgodę Biura Konkursu, mogły przesłać nagranie DVD zawierające repertuar przesłuchania eliminacyjnego. Pośród Jurorów wyróżnić możemy m.in. profesorów Jana Jiracka von Arnima, Chistophera Hinterhubera, Wojciecha Świtałę, Stefana Wojtasa, Vladimira Ovchinnikova, Edwarda Auera, Jeffrey’a Swanna, Grahama Scotta, Fumiko Eguchi, pracjących pod kierownictwem Dyrektora Artystycznego X Konkursu profesora Piotra Palecznego.

Spośród 164 aplikacji, do udziału w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego (6-10 listopada 2016) zakwalifikowanych zostało 56 pianistów z 19 krajów.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE