„Trzeci Punt Widzenia” to nietypowa książka, która jest zapisem rozmów trzech filozofów Marka A. Cichockiego, Dariusza Gawina i Dariusza Karłowicza. Teksty zawarte w książce to komentarz filozoficzny do bieżących wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych.
Książka zawiera ponad pięćdziesiąt tekstów zawartych w V tomie serii Teologii Politycznej „Życie codzienne idei” i jest wyborem z ponad 400 audycji telewizyjnych „Trzeciego Punktu Widzenia”, przeprowadzonych w latach 2007 – 2010 na antenie TVP Kultura. Kiedy wiele lat temu Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz spotkali się na stypendium w Oxfordzie, szybko okazało się, że nadają na podobnych falach. Wspólnie z Markiem Cichockim założyli klub filozoficzny, by móc dyskutować w poszerzonym gronie.
Warszawski Klub Krytyki Politycznej (1996-2000, nie mylić z lewicowym pismem „Krytyka Polityczna", powstałym później), do którego obok już wymienionych należeli jeszcze śp. Tomasz Merta i śp. Paweł Paliwoda oraz Andrzej Gniazdowski, Robert Krasowski i Janusz Ostrowski, był rodzajem prywatnego seminarium filozoficznego, gdzie wspólna lektura, zdyscyplinowana dyskusja i rozmowy z zaproszonymi gośćmi łączyły się z bogatym życiem towarzyskim. Kiedy klub się rozpadł, Cichocki i Karłowicz założyli Teologię Polityczną - zrazu rocznik filozoficzny, potem portal internetowy i wydawnictwo, dziś duże, rozdyskutowane środowisko zrzeszające uczonych, intelektualistów, artystów, studentów. Wkrótce do zespołu dołączył Dariusz Gawin.
„Trzeci Punkt Widzenia" - najnowsza książka Teologii Politycznej
Pomysł programu Karłowicza, Gawina i Cichockiego narodził się wspólnie z ówczesnym dyrektorem TVP Bronisławem Wildsteinem i Krzysztofem Koehlerem kierującym TVP Kultura. Jak ten czas wspominają filozofowie? „Zaczęto szukać odpowiedniej formuły programu. Rozmowa trzech filozofów? Poważna? Bez telewizyjnych trików, bez fajerwerków, gości?! To nie może się udać. To błąd. Owszem, budżet nie pozwala na wiele, ale żeby jeszcze katolik z satanistą, pijak z abstynentem czy lewak z prawakiem. Ale trzech ludzi o zbliżonych poglądach?! Zgroza!”
„Oddając do Państwa rąk wybór z ponad 400 rozmów z lat 2007-2010, mamy nadzieję, że komentarze do wydarzeń, które wstrząsnęły nami i światem, nie straciły na aktualności. Jeśli zaś straciły, to że dadzą choć okazję do wspomnień.” – dodają filozofowie.
Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz