Jan Wołek, malarz, poeta, autor ponad 3 tysięcy piosenek zaprasza do swojego programu artystów, z którymi przyjaźni się od lat. Ta zażyłość tworzy szczególną atmosferę rozmowy, pełną wspólnych wspomnień, anegdot i docinków.
Cykl przedstawia jeden dzień z życia artystów - wypełniony nie tylko rutynowymi działaniami, ale też zdarzeniami, które mogą stać się motorem napędowym całego odcinka. Czasami może to być tworzenie obrazu, próba teatralna, wernisaż, a czasem proste codzienne czynności.
Bohaterem drugiego odcinka jest Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor, malarz, architekt, współtwórca słynnego zespołu Anawa, jeden z filarów "Piwnicy pod baranami". Komponuje muzykę filmową, ale w dorobku ma także operę i musical. O tym, że obaj panowie to pokrewne dusze w świecie sztuki, świadczy malarska pasja Jana Kantego Pawluśkiewicza. Sam ją określa mianem "żel art", bo środkiem wyrazu w kompozycjach plastycznych są tysiące kolorowych kropek wykonanych żelowymi długopisami. Można dostrzec pewną zbieżność technik w twórczości Pawluśkiewicza - autor swoje utwory kompozycje muzyczne również buduje z pojedynczych nut.