powrot-do-reims-spektakl-o-tozsamosci-z-jackiem-poniedzialkiem-w-tvp-vod

„Powrót do Reims”. Spektakl o tożsamości z Jackiem Poniedziałkiem w TVP VOD

Teatr Telewizji zaprasza na kolejną premierę tego sezonu. Spektakl „Powrót do Reims” w reżyserii Katarzyny Kalwat jest teatralną adaptacją autobiograficznej książki Didiera Eribona. W autora wciela się Jacek Poniedziałek, który po latach nieobecności powraca do Teatru Telewizji. Spektakl można obejrzeć za darmo w serwisie TVP VOD.

Spektakle Teatru Telewizji w TVP VOD

Głównym bohaterem spektaklu „Powrót do Reims” jest pisarz Didier Eribon, który nie mógł rozwijać się twórczo przez swoją orientację seksualną i dopiero po śmierci ojca udało mu się na nowo zdefiniować siebie. Fot. Maurycy Stankiewicz/TVP

Głównym bohaterem spektaklu „Powrót do Reims” jest pisarz Didier Eribon, który nie mógł rozwijać się twórczo przez swoją orientację seksualną i dopiero po śmierci ojca udało mu się na nowo zdefiniować siebie. Fot. Maurycy Stankiewicz/TVP

Przedstawienie ma formę telewizyjnego programu talk-show, w którym dwoje dziennikarzy (Jaśmina Polak i Yacine Zmit) rozmawia z pisarzem Didierem Eribonem (Jacek Poniedziałek). Tematem wywiadu jest jego autobiograficzna książka „Powrót do Reims” oraz życie twórcy.


Eribon wychowywał się w robotniczej rodzinie na przedmieściach Reims. Ukrywając swój homoseksualizm, nie mógł się twórczo rozwijać. Dopiero po przeprowadzce do Paryża dokonał coming outu i rozpoczął nowe życie. Jednak trudno mu było pogodzić lewicowe poglądy ze wstydem związanym z robotniczym pochodzeniem. Śmierć ojca powoduje, że Eribon na nowo definiuje siebie.

Didier Eribon jest znanym francuskim socjologiem i filozofem, który wykładał na prestiżowych uczelniach, m.in. w Berkeley czy Princeton. Jest także autorem książek, w których podejmuje tematy homofobii i wykluczenia. Jednak dopiero w „Powrocie do Reims” opisuje te problemy z osobistej perspektywy. W tej autobiograficznej powieści opowiada o relacjach z rodzicami – matką pracującą jako sprzątaczka i ojcem robotnikiem – a także o wstydzie i potrzebie akceptacji.


Książka „Powrót do Reims” stała się światowym bestsellerem. W Polsce ukazała się w 2019 r.

Przedstawienie ma postać telewizyjnego show, podczas którego Didier Eribon opowiada o swojej książce „Powrót do Reims”. Fot. Maurycy Stankiewicz/TVP

Przedstawienie ma postać telewizyjnego show, podczas którego Didier Eribon opowiada o swojej książce „Powrót do Reims”. Fot. Maurycy Stankiewicz/TVP

Główną rolę w sztuce zagrał Jacek Poniedziałek – aktor warszawskiego Nowego Teatru, który od trzydziestu lat współpracuje z reżyserem Krzysztofem Warlikowskim. Biografie pisarza i jego odtwórcy mają wiele wspólnego. Poniedziałek, podobnie jak Eribon, jest osobą homoseksualną oraz wychowywał się w trudnych warunkach i biedzie, o czym otwarcie opowiada w wywiadach.


Oprócz niego w spektaklu wystąpiła Jaśmina Polak – aktorka Nowego Teatru, a wcześniej Starego Teatru w Krakowie, gdzie zdobyła uznanie teatralnej widowni swoimi kreacjami w spektaklach Jana Klaty czy Krzysztofa Garbaczewskiego. Drugiego dziennikarza zagrał Yacine Zmit, którego widzowie mogą kojarzyć z głównej roli w scenicznej adaptacji „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej, wyreżyserowanej przez Grzegorza Jarzynę.

Reżyserką spektaklu oraz autorką scenografii i kostiumów jest Katarzyna Kalwat, która specjalizuje się w wystawianiu biograficznych sztuk. W TR Warszawa wyreżyserowała „Holzwege” o kompozytorze Tomaszu Sikorskim, a na deskach opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego wystawiła przedstawienie „Grotowski non-fiction”, którego bohaterem był wybitny twórca teatralny.


Następnie podjęła się scenicznej adaptacji autobiograficznej książki Eribona. „Powrót do Reims” jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i warszawskiego Nowego Teatru. Spektakl miał swoją premierę 9 grudnia 2020 r. podczas pandemicznej edycji festiwalu Boska Komedia i był transmitowany na żywo online.

Premiera przedstawienia na podstawie książki Didiera Eribona w Teatrze Telewizji odbyła się 30 września w TVP1. Spektakl można już oglądać za darmo na platformie TVP VOD.

MJ

VOD

Informacje kulturalne, 16.10.2024

Informacje kulturalne, 09.10.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE